Údaje poprvé v historii se umožnily indexu S&P500 uzavřít nad 1900 pipů


26/5/2014

V pátek prodej nových rodinných domů za duben vzrostl o 6,4% a činil 433 tisíc. Je to více, než se očekávalo. Oživení trhu nemovitosti je jedním z faktorů zvýšení úrokové sazby.

Navzdory růstu prodejů, průměrná cena amerického domu klesla o 1,3% do 275,8 tisíc dolarů. Dle názoru některých investorů trh nemovitosti v USA je stále slabým. Nicméně, makroekonomické údaje poprvé v historii se umožnily indexu S&P500 uzavřít nad úrovní 1900 pipů. Největší růst v tomto indexu byly akcie společnosti Hewlett-Packard, které rostly o 6,1%. V rámci plánu na snížení nákladů, ta oznámila snížení 16 tisíc zaměstnanců z celkového počtu zaměstnanců asi 250 tisíc lidí. V pátek rostly ostatní americké akciové indexy a index dolaru (USDIDX). V USA dnes většina burz nefunguje v souvislosti se svátkem Memorial Day (česky Den obětí války). Futures na americké akciové indexy jsou „v plusu“.

Dnes ráno rostou evropské akciové indexy. V EU zahájily parlamentní volby. Předběžné údaje předpokládají vítězství přívrženců současného ekonomického růstu, což také podporuje kotace. Asijské akciové indexy rostly díky prohlášení čínského ministerského předsedy Li Keqiang o ochoty vlady přijmout opatření k udržení ekonomického růstu.

Copper, Daily

V pátek cena mědi (Copper) stoupla. Jak jsme poznamenali dříve v předchozích přehledech, zvyšuje se prémie mezi její hodnotou v Londýně a v Šanghaji. Na šanghajské futures burze cena likvidního kontraktu dosáhla již 7878 dolarů na tunu nebo 3,574 dolarů za libru. Přitom zásoby od roku 2008 klesly na minimální úroveň a činí 283,6 tisíc tun. Dle našeho názoru, toto hovoří o vysoké poptávce na měd' v jihovýchodní Asii. Poznamenejme, že její zásoby na Londýnské burze kovů, k dispozici pro zahraniční zákazníky, činí méně než 100 tisíc tun. To je také minimum od roku 2008. Poprvé za dva roky spot cena mědi v Londýně o 93 dolarů je dražší, než tříměsíční futures. Poznamenejme, že dnes v souvislosti se svátkem ve Velké Británii a v USA burzovní trhy nefungují.

Podle údajů CFTC, společná pozice na nákup (net-bullish) zemědělských kontraktů klesla o 9,4% třetí den po sobě.

Wheat, Daily

Kotace pšenice (Wheat) klesly o 12% za 14 měsíců. Objem čistých pozic na nákup (net-long) klesl o 46%. Objem čistých pozic na nákup bavlny za týden klesl o 17%. Je to maximální pokles za 6 měsíců. Investoři ignorovali prognózu meterogické agentury Commodity Weather Group о možném suchu v Texasu. Mezitím, nedostatek deště může poškodit úrodu.

Fcattle, Daily

Kotace zmrazeného hovězého masa (Fcattle) začaly korigovat dolů. Připomeňme si, že dle údajů loňského roku máso velkého rohatého skota se zdražilo pouze o 2%. Růst cen na kontrakt Fcattle od začátku letošního roku dosáhl 18%. Ale na konci minulého týdne Ministerstvo zemědělství USA (USDA) zvýšilo prognózu růst cen hovezího masa pouze dо 5,5-6,5% od 3-4%. Možná, že účastníci trhu se obávají jakýchkoliv kroků USDA ohledně zabranění nadměrného zhodnocování masa. Nevylučujeme, že prognóza Ministerstva zemědělství USA mohla také negativně ovlivnit kotace cukru (Sugar). Jejich růst od začátku roku dosáhl 10%. USDA považuje, že má činit od 1% dо 2%. S účelem snížení cen na cukr jdou jednání na snížení cel na jeho import z Mexika.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.