Pokračoval růst světových akciových trhu ve čtvrtek


23/5/2014

Pokračoval růst světových akciových trhů ve čtvrtek. K tomuto přispívala dobrá makroekonomická informace z USA. Jak se očekávalo v dubnu vzrostl prodej domů na americkém sekundárním trhu.

Ve srovnání s vrcholem, objem prodejů byl menší o 15%, a ve srovnání s loňským dubnem menší o 6,8%. Nicméně, investoři byli spokojeni s takovým růstem, jelikož je to jen druhý nárůst prodejů domů v posledních 9 měsíců a první v letošním roce. V březnu prodeji sekundární nemovitosti byly minimálními od roku 2012. Poznamenejme, že nyní ve Spojených státech počet domů k prodeji za poslední dva roky měl nejvyšší úroveň. Dalším pozitivem bylo zvýšení předstihového ukazatele o 0,4% v dubnu, a také růst indexu podnikatelské aktivity (PMI) dо 56,2 pipů od soukromé agentury Markit. Je to více, než se očekávalo. Počet nových nezaměstnaných v USA za týden výrazně překročil odhady. Obrat obchodů na amerických burzách včera činil 5,1 miliardy akcií, což je o 13,5% menší, než průměrná měsíční úroveň. Dnes v USA v 14-00 SЕČ vyjdou údaje ohledně prodejů nových domů. Podle našeho názoru, předběžná prognóza je pozitivní.

Evropské akciové indexy ukazují mírné výkyvy na šestiletých maximech. Rostly v očekávání snížené úrokové sazby ECB. Před volbami v Evropském parlamentu, které se budou konat ve všech 28 zemích EU do konce příštího týdne, aktivita investorů klesla. Tato neděle se také budou konat prezidentské volby na Ukrajině, která hraničí s EU. Dnes ráno vyšly negativní indexy IFO podnikatelského klimatu v Německu, což mírně zpomalilo růst evropských akciových indexů. Další významnou ekonomickou informaci v EU dnes nebude.

Japonskýindex Nikkei za 4 týdny už třetí den po sobě vzrostl a dosáhl maxima. Nebyly nové pozitivní faktory. Jak jsme již poznamenali v předchozích přehledech, ke zvýšení japonských akcií přispívají: odmítnutí zvýšení peněžní emise a oslabení kurzu jenu od japonské centrální banky, (USDJPY), růst indexů PMI Japonska a Číny, pozitivní dynamika akciové trhu USA. Poznamenejme, že v pondělí ráno budou zveřejněny materiály dubnového zasedání od japonské banky, a v 7-00 SЕČ vystoupí zástupce japonské centrální banky Kiku Iwata. To může mít vliv na hodnotu jenu a index Nikkei.

Cotton, Weekly

Сena bavlny (Cotton) výrazně klesla. Mezitím, dle údajů USDA, minulý týden za posledních dva roky Čína zakoupila maximální objem bavlny - 269,3 tisíc balíků. Jeden balík váží více než dva metrické centy. Celkový export z USA za týden rostl o 66,9 tisíc balíků a činil 360 tisíc balíků. V předchozích přehledech jsme poznamenali, že pokles kotací bavlny je podmíněn prodejem z čínských státních rezerv. Možná že zvýšení nákupů bavlny v USA svědčí o vyšší poptávce, než se očekávalo.

NATGAS, Daily

Kotace zemního plynu (Natgas) klesly na pozadí zvýšení zásob v USA za týden do 106 miliard kubických stop, vice, než se očekávalo. Mezitím, Rusko souhlasilo dodávat plyn do Číny v ročním objemu 38 miliard kubických stop za cenu 350-380 dolarů za tisíc kubických stop během 30 let. To je asi dvakrát dražší, než cena plynu v USA. Přičemž konečné kotace ruského plynu mohou být ještě vyšší, jelikož mohou být spojeny se světovými cenami na naftu. Někteří účastníci trhu považují, že cena ruského plynu do Číny může být novým benchmark pro světový trh. V tomto případě, nelze vyloučit růst futures Natgas.

Soyb, Weekly

Cena futures obilí v důsledku dešťů v USA klesly, kde dříve bylo sucho. Nyní, dle našeho názoru, na kotace budou mít vliv ukazatele poptávky a nabídky. Sója se začala zdražit díky zprávě od USDA ohledně prodeje 615,6 tisíc tun v minulém týdnu, včetně 164,4 tisíc tun ze staré sklizně. Toto je nejvyšší objem za posledních 9 měsíců. Poptávka se zvýšila v důsledku nákupů Číny. Dle prognóz USDA, Čína v aktuální sezoně získává 5,1 miliónů tun americké sójy.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.