Fed USA prohlásil, že úroková sazba v dohledné budoucnosti nebude zvyšovat


22/5/2014

Jak se očekávalo, ve středu zástupce Fedu USA prohlásili, že v dohledné budoucnosti úroková sazba nebude zvyšovat. Stejný názor byl obsažen ve zveřejněné zprávě Fed Minutes. Účastníci akciového trhu na to reagovali velmi pozitivně.

Denní růst amerického indexu Dow Jones byl nejvyšším za měsíc a činil 1%. Obrat obchodů na amerických burzách včera činil 5,2 miliard akcií, což je menší, než průměrná měsíční úroveň 6 miliard akcií. Poznamenejme, že americké korporace dobře vyúčtovali za první čtvrtletí. Jsou již známé finanční ukazatele 96% firem ze souboru indexu S&P 500. Jejich celkový zisk vzrostl o 5,5%, příjem o 2,8%. Většina účastníků trhu očekávala růst celkového zisku o 8% na celý rok. Takto, výkaz v prvním čtvrtletí výrazně překročil odhady.

Trox, Weekly

Akcie chemické společnosti Tronox (Trox) se zdražili o 7,7% . Tato společnost se zabývá výrobou produkce z titanu. Je opravdu veli těžké říci, co mohlo způsobit takový růst. Možná toto je spojeno se soudním jednáním s korporací Anadarko Petroleum, která může platit pokutu firmě více než 5 miliard dolaru. Finanční ukazatele společnosti Tronox v prvním čtvrtletí nebyly skvělými, došlo ke snížení příjmu.

Nikkei, Daily

Evropské a asijské akciové indexy následovaly americké akcie a ve středu vzrostly. Dalším pozitivem byl narůst indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně za květen. Dnes ráno evropské akciové trhy byly podpořeny dobrými údaji ohledně indexů podnikatelské aktivity v průmyslové výrobě (PMI) Číny. Nevylučujeme, že tato informace může také pomoci zvýšit kotace komoditních futures: nafta, měd', pšenice, sója, kukuřice. Index PMI Japonska dobře rostl, což přispěl k pozitivní dynamice japonského akciového indexu Nikkei. Jeho růst byl nejvyšším za měsíc.

Ve Spojených státech dnes v 12-30 SЕČ vyjdou údaje ohledně nezaměstnanosti za týden, v 14-00 — informace ohledně prodejů na sekundárním trhu residenčních nemovitostí a předstihující ekonomický indikátor za duben. Dle našeho názoru, prognózy ekonomických ukazatelů jsou dobrými pro kotace akcií. Zvlášť v případě, že počet nezaměstnaných za týden nepřekročí očekávání účastníků trhu. V eurozóně již vyšly několik vyhovující indexy aktivity PMI v různých oblastech ekonomiky. Nyní evropské akciové indexy se obchodují v „malém plusu“.

XAGUSD, Weekly

Сena zlata XAUUSD a stříbra XAGUSD neklesla na pozadí posilování kurzu dolaru a růstu světových akciových trhů. Dle našeho názoru, toto hovoří o přítomnosti dobré poptávky po drahém kovu. Zpravidla tyto jsou považovány ze strany investorů jako difenzivní aktiva a pohybují se v protifázi s finančními instrumenty. Světový největší fond zlata SPDR minulý týden oznámil prodej 3,3 tun metalu, což neměl žádný dopad na ceny. Nyní jeho zásoby klesly na minimální úroven od prosince roku 2008 – 776.9 tun. Poznamenejme, že centrální banka Indie vydala povolení k importu fyzického zlata soukromým firmám. Účastníci trhu považují, že právní měsíční import zlata v Indii může vzrůst o 10-15 tun. Nevylučujeme růst kotací drahých kovů v případě klesající korekce na světových akciových trzích.

Jak se očekávalo, kotace nafty (Oil, Brent) pokračovaly růst. Její oficiální zásoby v USA o 7,2 milionů barelů klesly na pozadí snížení importu na minimum za 17 let. Poznamenejme, že zmenšování dodávek ze zahraničních zemí do USA vychází ze skutečnosti, že bylo příliš mnoho nadějí na ropných břidlic. Ve Spojených státech dnes v 14-30 SЕČ vyjdou údaje ohledně zásob plynu. V 19-00 SEČ se objeví měsíční výkaz American Petroleum Institute (API), který může ovlivnit kotace uhlovodíků.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.