Ke prodejům amerických akcií včera přispívaly slabé výkazy společnosti


21/5/2014

Světové akciové indexy včera klesly. Nebyly důležité, negativní a makroekonomické informace. Ke prodejům amerických akcií přispívaly slabé finanční výkazy maloobchodních společností v USA. Pět z nich se staly leadery poklesu indexu S&P 500.

Na tomto pozadí pokles obchodní sítě Wal-Mart (WMT), o které jsme psali v předchozích přehledech, činil 1,8%. Výrobce průmyslových zařízení a strojů Caterpillar (CAT) výkazal pokles maloobchodních prodejů o 13%, a jeho akcie spadly o 3,6%. Tato společnost v indexu Dow Jones Industrial average má maximální „váhu“. Obrat prodejů na amerických burzách včera vzrostl o 16,3% ve srovnání s pondělím a byl průměrným za měsíc. Evropské akciové indexy klesly hned po akciemi společnosti Vodafone, o které jsme psali v předchozím přehledu. Dle údajů dne, její kotace klesly o 5,5%. Japonský index Nikkei se zlehka klesl. Hlava japonské banky Haruhiko Kuroda prohlásil, že není žádné nutnosti zvýšení stimulování ekonomiky. Investoři pozitivně si osvojili jeho slova. Považujeme, že pokles japonského akciového indexu byl podmíněn posilováním kurzu jenu (USDJPY) na maximum za 5 měsíců.

Dnes v 18-00 SЕČ ve Spojených státech amerických vyjdou materiály zasedání Fedu za duben. Kromě toho, dnes se bude konat vystoupení hlavy Fedu Janet Yellen. Dnes také budou vystoupit ještě tři regionální ředitele. Dle našeho názoru, toto může mít vliv na dynamiku amerických akcií. V úterý hlava Fedu New York William Dudley prohlásil, že nemají spěchat ke zvýšení úrokové sazby. Nevylučujeme, že pokud stejný názor poví hlava Fedu, pak akciové trhy mohou reagovat růstem. V EU v 14-00 SЕČ vyjde index spotřebitelské důvěry eurozóny. Ten může mít vliv na evropské akcie, pokud se výrazně odchyluje od své neutrální předběžné prognózy. Zítra ráno vyjdou indexy podnikatelské aktivity (PMI) v Japonsku a v Číně. Tyto mohou mít vliv na Nikkei a na komoditní futures. Kromě toho, dle našeho názoru, předběžná prognóza čínského PMI je pozitivní.Jak se očekávalo, kotace nafty (Oil, Brent) pokračovaly růst. Kromě libyjského faktoru a čínské poptávky k tomuto přispívala prognóza jejích zásob v USA. Dle údajů American Petroleum Institute, v minulém týdnu zásoby nafty v USA klesly o 10,3 miliónů barelů. Kromě toho, zásoby na skladišti nafty Cushing v Oklahomě klesly o 261 tisíc barelů. Nyní účastníci trhu očekávají oficiální americké údaje ohledně zásob nafty a naftových výrobků. Tyto budou vyhlášeny dnes v 14-30 SЕČ.Kotace zemního plynu (Natgas) jsou upraveny nahoru. Dalším faktorem pro to se staly hrozby fungování projektu ohledně exportu zkapalněného zemního plynu společnosti ExxonMobil v Papua Nová Guinea v hodnotě 19 miliard dolarů. Vláda této země chce výrazně zvýšit poplatku s ExxonMobil za zkapalněný zemní plyn. Poznamenejme, že odhadovaná produkce zemního plynu během 30 let bude činit 255 miliard kubických metrů. To je srovnatelné s objemem dodání ruského plynu v Evropě.Měd' (Copper) levní druhý den v řadě. Většina účastníků trhu považuje, že je to technická korekce poté, co cena nesmohla překročit úroveň 7000 dolarů za tunu v Londýně. Poznamenejme, že v Číně měd' rostla do 7700 dolarů za tunu. Velikost prémie o téměř 4 krátpřekročila normální úroveň

Cena futures na obilí se zlehka zvýšila na pozadí možného poklesu sklizně na Ukrajině. Dle údajů Ukrainian Agrarian Confederation, v tomto roce objem výroby obilí klesl do 60-57 miliónů tun ve srovnání 62,9 miliónů tun rokem dříve.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.