Většina světových akciových indexů v ponděli pokračovaly růst


20/5/2014

Většina světových akciových indexů v pondělí pokračovaly zvýšení. Jak jsme již poznamenali, včera nebyly významné ukazatele USA a EU. Člen Rady guvernérů ECB Yves Mersch řekl, že Evropská centrální banka pro zabránění deflaci na zasedání 5. června má přijmout opatření.

Investoři předpokládali, že ECB z aktuální úrovně 0,25% může snížit úrokovou sazbu. Toto přispívalo ke zvýšení evropských akciových indexů. Ve Spojených státech poptávku použily akcie biotechnologické a internet společností, které dříve byly vůdci poklesu. Včera objem obchodování s akciemi na US burzách činil 4,9 miliard kusů a byl jedním z nejnižšich v akutálním roce. Dnes v 16-30 a 17-00 SЕČ se budou konat vystoupení regionálních ředitelů Fedu USA Charles Plosser a William Dudley.

Dnes evropské akciové indexy se téměř nezměnily. Britský index FTSE100 mírně klesl. Jelikož druhý operátor na světe (po China Mobile) Vodafone představil slabý čtvrtletní výkaz a předpovídá pokles příjmů ze základní činnosti v roce 2015 kvůli růstu investičních nákladů a konkurence v Evropě. Jeho akcie klesly o 3,5%.

Japonský akciový index Nikkei mírně rostl v očekávání dvoudenního zasedání japonské banky a malého oslabení jenu. Poznamenejme, že zítra v noci 3-00 SЕČ se bude konat tisková konference hlavy japonské banky Haruhika Kurody. Předtím vyšly údaje ohledně zahraničního obchodování za duben. Dle našeho názoru, prognózy jsou pozitivními pro japonský akciový index.

Dle údajů World Gold Council, poptávka po zlatě v Číně v prvním čtvrtletí (XAUUSD) klesla o 18% dо 263,2 tun ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Toto bylo kvůli poklesu nákupů mincí a slitků. Nákup šperků se zvýšila o 18 tun do 203,2 tun. Snížení poptávky na zlato v Indii činilo 25% do 190,3 tun. Poznamenejme také snížení nákupů žlutého kovu v Turecku o 42% -dо 27,2 tun, ve Spojených státech o 13% - dо 33,1 tun a v Tailandu o 56% dо 24,5 tun.

Cena cukru (Sugar) klesla díky začátku jednání mezi USDA a vládou Mexika o oživení objemů jeho exportu v USA. Dříve americké úřady zvýšily poplatky chránit své výrobce.

WHEAT, Daily

Jak jsme již předpokládali v předchozím přehledu, kotace pšenice (Wheat) a jiných plodin včetně sójy (Soyb), ukázaly dobrý růst. Dle údajů USDA, na začátku týdne v USA byla zaseta pšenice 49% všech prostorů. Účastníci trhu očekávali vyšší hodnotu — 52%. V Severní Dakotě byla zaseta pouze čtvrt zemědělských prostorů. To je mnohem nižší, než průměrná úroveň za pět let 55%. Setba kukuřice (Corn) činila 73%. Setby sójy dosáhly 33% . Poznamenejme, že zpoždění výsadby v USA je kvůli nedostatku deště. Dalším pozitivem pro sóju se stalo zvýšení jeho exportu z USA za týden o 64% ve srovnání s podobným týdnem rokem dříve.

Cotton, Daily

Kotace bavlny klesly na tříměsíční minimum. Vzhledem k mokrému počasí v západním Texasu se očekává dobrá sklizeň. USA je největším ve světe dovozcem bavlny. Připomeňme si, že dříve kotace klesly kvůli poklesu čínského importu.

Coffee, Daily

Káva (Coffee se obchoduje se zvýšenou volatilitou. Nevylučujeme, že kotace ovlivní aktivní uzavření smluv v Brazílii. Dle údajů Safras e Mercado, brazilští zemědělci již prodali 90% staré sklizně kávy. Připomeňme si, že v Brazílii za posledních 50 let se pozoruje silné sucho, což způsobilo pokles prognóz sklizně kávy do 47-48 milionů pytlů 60 kg.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.