Dnes a zítra v USA nebudou významné ekonomické údaje


19/5/2014

V pátek většina světových akciových indexů, kromě německého DAX, vzrostly. K tomuto přispívaly pozitivní makroekonimické údaje ohledně trhu americké nemovitosti. Počet nových stavebních povolení v dubnu byl maximálním téměř za 6 let.Nicméně, druhý ukazatel dne, index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity v květnu klesl více, než se očekávalo. Vzhledem k tomuto, celkový růst v americkém akciovém trhu v pátek nebyl velmi významným, méně než o půl procenta. Zatímco telekumunikační sektor vzrostl o 1,4%. Bereme na vědomi růst kotací o 2,3% společnosti sítě Verizon Communications (VZ). Investiční fond Berkshire Hathaway miliardáře Warren Buffett oznámil o nabytí balíku ve výši 11 milionů akcií této společnosti v prvním čtvrtletí. On také zvýšil své investice do akcií Wall-Mart. Nicméně, jejich růst nebyl významným kvůli slabému výkazu. Hlavní investice Bufetta na americkém akciovém trhu jsou také cenné papíry těchto společností: American Express, Coca-Cola, IBM и Wells Fargo.

Dnes ráno se snížují asijské a evropské akciové trhy a také futures na americké indexy. K tomuto přispívají další faktory. V dubnu růst cen na čínskou nemovitost, kvůli poklesu poptávky, byl minimálním za 6 měsíců. Čína zpřísnila pravidla mezibankovního kreditování na pozadí zpomalení růstu své ekonomiky. V Evropě akcie největší banky Deutsche Bank v Německu výrazně klesly po oznámení dodatečné emise ve výši 8 miliard eur. Poznamenejme, že dnes a zítra ve Spojených státech amerických a v eurozóně nebudou významné makroekonomické údaje.

Cena nafty (Oil, Brent) pokračovala růst na pozadí zhoršení politické situace v Libyi a nepřátelských akcí v provincii Bengházi. V dubnu v Libyi se těžil pouze 215 tisíc barelů denně nebo 13% z možného objemu.Dle údajů CFTC, čistá krátká pozice na nákup (net-long) zemního plynu (Natgas) za týden klesla o 9,1% na minimum od prosince. Přibližně se rovněž snížil její kotace. Dle prognóz agentury EIA, produkce břidlicového plynu v USA v letošním roce zvýší o 3% do rekordní úrovně 72,3 miliard kubických metrů. Nicméně, nevylučujeme korekce cen nahoru na naftu díky uzavření dlouhodobého kontraktu na dodání z Ruska do Číny. Předpokládá se, že prodej ruského plynu bude vycházet z evropských průměrných, vyšších cen. Druhým faktorem zvýšení kotací „modré palivy“ může být obtížné finanční situace největšího amerického výrobce břidlicového plynu Chesapeake Energy. Společnost oznámila o prodeji aktiv v hodnotě více než 4 miliardy dolarů a jeho kotace za týden klesly o 10%.Cena pšenice (Wheat) klesá již 9 den po sobě, což bylo nejdelším trvalým poklesem od září roku 1998. Před tím, ta nastavila čtrnáctiměsíční maximum a v současné době je opravena o 10%. Hlavním důvodem pro pokles cen pšenice se stalo deštivé počasí v USA, kde předtím bylo sucho. Mezitím, ministerstvo zemědělství Spojených států amerických zvýšilo prognózu světových zásob o 0,5% dо 187,4 milionů tun pro rok 2014. Považujeme, že toto může podporovat kotace pšenice. Dalším faktorem může být snížení plodin na Ukrajině, kde je ozbrojená konfrontace mezi jednotlivými regiony.

Cena kávy (Coffee) opět klesla poté co vyšlo najevo, že Uganda v dubnu zvýšila její export o 35% dо 336,7 tisíc pytlů. (60 kg).

Cena mědi (Copper) za 11 týdnů vzrostla na maximum na pozadí rostoucí poptávky v Číně a také dobrých údajů na výstavbu nemovitostí ve Spojených státech.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.