Včera světové fondové indexy klesly druhý den v řadě


16/5/2014

Včera světové fondové indexy klesly druhý den v řadě. Přičemž denní pokles amerických Dow a S&P 500 byly maximálním za měsíc. Poznamenejme, že ve čtvrtek obrat obchodů s futures e-mini na index S&P byl o 47% vyšší, než průměrná úroveň. Pravděpodobně někteří investoři neočekávají další růst a zavírají "dlouhé pozice".

Považujeme, že k včerejšímu poklesu kotací přispěly negativní makroekonomické pozice a slabé finanční výsledky největší na světe americké obchodní sítě Wal-Mart (WMT).

WMT, Weekly

Inflace ve Spojených státech amerických v dubnu vzrostla více, než se očekávalo a činila 0,3%. Toto je maximální růst za 10 měsíců. Přitom za půl roku se pozoroval maximální pokles průmyslové výroby o 0,6% - horší, než se čekalo. Růst prodejů společnosti Wal-Mart v prvním čtvrtletí byl minimálním za posledních 5 let a činil 0,8%. Její příjmy klesly o 5%. Mezi negativními faktory jsou pozorovány: růst nákladů na zdravotní pojištění zaměstnanců celkem více než 2 miliony lidí. Přibližně 20% zákazníků při nákupu smíšených zbožích místo peněz platili stravenkami (food stamps) od US vlády. To vše ve čtvrtek přispělo k poklesu akcií Wal-Mart o 2,5%. Mezi leadery růstu rozlišujeme akcie výrobce počítačových sítí zařízení Cisco Systems (CSCO) (+6%). V posledním fiskálním čtvrtletí společnost oznámila zvýšení hrubé operační rentability do 62,7% od 53,3% . Došlo výrazné zlepšení finančních ukazatelů díky úspěšné konkurence komutátorů Cisco Nexus 9000 tak zvanými SDN-sítí. Někteří investoři rozhodli, že Cisco může zaujmout vedoucí pozice v technologiích programování a provozu s velkými soubory dat. Dnes v 12-30 SЕČ ve Spojených státech vyjdou informace ohledně trhu nemovitosti za duben. V 13-55 SЕČ bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity za květen. Obě prognózy jsou pozitivními. Nicméně, futures na americké fondové indexy se nyní nacházejí v „minusu“.

Indexy akcií v Evropě včera klesly, jelikož v prvním čtvrletí růst HDP eurozony byl menší, než předběžné prognozy a činil 0,2%. Francouzský index САС40 může poprvé za měsíc vykázat týdenní pokles. Vypadá hůre, než německý DAX a britský FTSE100 kvůli slabým údajům na francouzskou ekonomiku. Dnes v 9-00 SЕČ v eurozóně vyjde obchodní bilance za březen. Prognóza je mírné pozitivní.

Dnes byly pokusy růstu díky dobrým údajům ohledně průmyslové výroby v Japonsku za březen.

Čína oznámila aukci 20. května na prodej 300 tisíc tun sójy (Soyb) ze státních rezerv. 22. května bude aukce na prodej 1 milion čínské kukuřice (Corn). Tato zpráva od Čínského státního zemědělského informačního střediska pro obiloviny a olejniny (CNGOIC) přispěla ke snížení kotací zemědělských futures. Pokles cen na kukuřice a pšenici (Wheat) za týden může být maximálním za 10 měsíců.

Cotton, Weekly

Bavlna druhý týden v řadě levní. Čína je leaderem její spotřeby a v dubnu snížila import bavlněného vlákna o 47,9% ve srovnání s dubnem minulého roku — dо 224,4 tisíc tun. O tom oznámila Čínská Sdružení bavlny. V lednu-dubnu tohoto roku pokles importu bavlny v Číně činil 45,2% - dо 985 tisíc tun. To se stalo díky přebytku vlákna a jejím prodejím ze státních rezerv. Dle údajů USDA, Čína vlastní 60% světových rezerv bavlny nebo 10 milionů bavlny. V dubnu byl prodán 306 tisíc tun.

Coffee, Daily

Сena kávy vzrostla po oficiálním odhadu její sklizně v Brazílii dо 44,57 milionů pytlů v této sezóně od agentury Conab. To je o 9% nižší, než hodnocení v lednu. Dalším faktorem byl snížení prognózy sklizně kávy v Indonesii od International Coffee Organization v sezoně 2013/2014 dо 11,67 milionů pytlů od 13,04 milionů v sezóně 2012/2013.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.