Index dolaru ukázal dobrý růst díky oslabení eura.


14/5/2014

V úterý ve Spojených státech vzrostly maloobchodní tržby za duben, ale mnohem menší, než se očekávalo. Včerejší americké ekonomické údaje byly neutrálními. Nicméně index dolaru (USDIDX) díky oslabení eura ukázal dobrý růst(EURUSD).

Index ekonomické aktivity Německa od německého centra pro evropský hospodářský výzkum ZEW za květen klesl již pátý měsíc v řadě za 6 měsíců a činil 33,1 pipů. To je mnohem nižší, než 43,2 pipů jak v dubnu, tak iv prognózách 41 pipů. Vzhledem k takovému negativu euro kleslo na minimum vůci americkému dolaru za 5 týdnů, britské libře za 16 týdnů a australskému dolaru za 6 měsíců. Dalším faktorem oslabení jediné evropské meny se stalo prohlášení Bundesbanku ohledně připravenosti podpořit rozhodnutí ECB zahájit snížení sazeb a peněžní emise na dalším zasedání 5. června. Napsaly o tom noviny Wall Street Journal.

EURUSD, Daily

Dnes v 12-30 SЕČ ve Spojených státech amerických vyjde index cen výrobců za duben. Dle našeho názoru předběžná prognóza je neutrální. Rano v EU vyšly dobré údaje ohledně inflace v jednotlivých zemích. To přispělo k mírnému posílení eura. V 9-00 SЕČ vyjdou informace ohledně průmyslové výroby eurozóny za březen. Považujeme, že předběžná prognóza je negativní.

Dnes v 8-30 SЕČ ve Velké Británii vyjdou údaje ohledně nezaměstnanosti za březen. V předchozích přehledech jsme poznamenali nemožnost zvýšení britské libry. (GBPUSD) I když je těžké říci, jak se bude dále rozvíjet dynamika britské měny. Dnes ráno ta posílila, jelikož předběžné prognózy jsou pozitivními. Všimněme si, že spread výnosnosti mezi desetiletými státními dluhopisy Německa a Anglie dosáhl maxima od září roku 1998, když se objevilo euro. Dle našeho názoru, to hovoří o tom, že investoři spoléhají na zvýšení úrokové sazby ve Velké Británii. To podporuje britskou libru. Připomeňme si, že dříve Banka Anglie prohlásila o možném zvýšení sazby v případě poklesu inflace méně než 7%. Od března roku 2008 sazba činí 0,5%.

AUDUSD, Daily

Australský dolar (AUDUSD) posílil (na grafu to vypadá jako zvýšení) díky oznámení vlády ohledně snížení rozpočtových výdajů. Připomeňme si, že zítra v noci v 0-30 SЕČ v Austrálii vyjde prognóza inflace za květen, údaje o prodeji automobilů v dubnu a také finanční operace vlády. Všimněme si, že po tom další ekonomická informace bude 21. května.

Dnes v noci v 23-50 SЕČ vyjde hrubý domácí produkt Japonska za první čtvrtletí. Dle našeho názoru, předběžná předpověď je pozitivní. Nyní japonský jen (USDJPY) posílil. Na grafu to vypadá jako malý pokles.

Sugar,Daily

Коtace cukru (Sugar) silně vzrostly po předpovědi největšího světového tradera cukru Copersucar. Ten očekává nedostatek na světovém trhu cukru ve výši 2-3 milióny tun počínaje 1. říjnem kvůli poklesu výroby v Brazílii. Za prvé toto může vzniknout díky suchu a negativnímu dopadu cyklonů El Niňo. Zemědělci reagovali na pokles světových cen cukru v lednu na minimum za tří a půl roku snížením osevů. Agentura Platts Kingsman očekává mírnější nedostatek cukru v příštím sezóně ve výši 239 tisíc tun. Připomeňme si, že v aktuálním roce na světovém trhu je jeho přebytek kolem 4,4 milióny tun. Nicméně, údaje Copersucar tuto skutečnost bere v úvahu. Dle názoru tradera sklizeň cukru v novém sezóně v Brazílii bude činit 570 miliónů tun oproti 590 miliónů tun v aktuálním sezoně.

Jak jsme předpokládali ve včerejším přehledu, ropa (Oil) a měď (Copper) ukázaly dobrý růst. Pohyb měl méně důležitá informace. Zásoby ropy v americkém úložišti Cushing ve státu Oklahoma v roce 2008 klesly na minimum. Největší společnost na tavení mědi Aurubis předpovídá výrazné zlepšení svých finančních ukazatelů dle ročních údajů.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.