Jak se očekávalo, hlava Fedu Janet Yellen včera prohlásila o zachování politiky nízkých úrokových sazeb


8/5/2014

Index dolaru (USDIDX) ve středu se téměř nezměnil. Jak se očekávalo, hlava Fedu Janet Yellen včera prohlásila o zachování politiky nízkých úrokových sazeb během dlouhé doby ani po dokončení „kvantitativního uvolňování“. Jejími podmínkámi jsou nízká inflace a slabý trh práce. Dle našeho názoru, toto znamená, že Fed začne považovat možnost zvýšení úrokové sazby pouze v případě výrazného nárůstu inflace nad cílovou úroveň 2%. Nezaměstnanost za duben již klesla pod 6,5%. V této souvislosti na kurz dolaru mohou ovlivnit údaje o inflaci za duben, které vyjdou příští čtvrtek. Dnes v 13-30 SЕČ v USA bude týdenní informace z trhu práce. Dle našeho názoru, předběžná prognóza je pozitivní.

Dle údajů agentury Reuters, většina předních investořů považuje, že pokud kurz eura (EURUSD) dosáhne úrovně 1,42-1,45 amerického dolaru, pak evropská centrální banka začne dodatečné uvolňování měnové politiky směrované na oslabení jediné měny. Takové uvolňování může být vyjádřeno jako pokles sazeb nebo emise eura. Všimněme si, že za posledních 6 měsíců euro vzrostl o 4%. Dnes v 12-45 SЕČ se bude konat zasedání ECB a v 12-00 SЕČ — Centrální banky Velké Británie. Změny úrokových sazeb se neočekávají. Dle názorů účastníků trhu v budoucnu Velká Británie se může stát druhou z rozvinutých zemí, která zvýší úrokovou sazbu po Nové Zélandie. V 13-30 SEČ hlava ECB Mario Draghi vystoupí na tiskových konferencích pro žurnálisty a investory.

Аustralský dolar (AUDUSD) dnes ráno pokračuje svůj růst díky dobrým datům z trhu práce a pozitivní ekonomické informaci z Číny za duben. Nezaměstnanost v Austrálii v březnu činila 5,8%, trochu lepší, než prognózy. Čína prohlásila o zvýšení obchodního přebýtku od 7,7 miliard dolaru do 18,46 miliard dolaru .

Kotace pšenice (Wheat) se začal korigovat dolů po silném růstu. Investoři reagovali na zastavení bitevních akcí na Ukrajině. Oni považují, že normalizace politické situace může přispět ke zvýšení exportu ukrajinského. Neočekáváme silné cenové pohyby do vypuštění zitřejší první oficiální sklizně pšenice v sezóně 2014/2015 od Ministerstva zemědělství USA.

Soyb, Daily

Cena sójy (Soyb) vzrostla díký zprávě o růstu importu v Číně v dubnu do 6,5 milionů tun ve srovnání s 4,6 milióny tun v březnu a 4 miliony tun v dubnu minulého roku. Zvýšení poptávky je podmíněno obnovením stavu drůbeže po epidemii ptačí chřipky H7N9. Sója je důležitým komponentem krmiva používané drůbežích farmách. Nyní účastníci trhu spoléhají, že Čína bude importovat 6 milionů bobů v květnu a v červnu.

OIL, Daily

Ropa (Brent Oil) se zdražila po zprávě o zvýšení importu v Číně v dubnu do 6,78 miliónů barelů denně od 5,54 miliónů v březnu. V lednu- dubnu roku 2014 import ropy v Číně vzrostl 11,5% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Dalším faktorem růstu kotací se stalo snížení zásob v o 1,4 milióny barelů a obnova bitevních akci v Libyi. Export ropy z této africké země zůstává na nízké úrovni 250 tisíc barelů ve srovnání s 1,4 milióny barelů denně v polovině roku 2013.

Copper, Daily

Cena mědi (Copper) včera klesla. Mezitím, Čína prohlášil o zvýšení importu v dubnu o 7,2% ve srovnání s březnem. Ve srovnání s dubnem loňského roku nákupy vzrostly o 52%. Všimněte si, že ve srovnání s úrovní světové ceny na měd jsou pod 9%.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.