V Evropě dnes vyjde důlěžitější ekonomická informace v USA


6/5/2014

V pondělí kurz amerického dolaru se prakticky nezměnil a nereagoval na růst indexu podnikatelské aktivity v oblasti služeb (ISM) v dubnu na maximum za 8 měsíců. Dle našeho názoru, index dolaru (USDIDX) neroste, jelikož investoři v dohledné budoucnosti neočekávají zvýšení úrokové sazby. Dnes v 12-30 ve Spojených státech vyjde obchodní bilance za březen. Prognóza je mírně pozitivní.

Dnes v Evropě vyjde důležitější ekonomická informace. V 8-30 SЕČ bude vyhlášena hodnota indexů podnikatelské aktivity za duben. V 9-00 SЕČ vyjdou údaje o maloobchodních prodejů v březnu. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou pozitivními. Všimněme si, že od roku 2008 mezibankovní sazby overnight někdy převyšují sazbu ECB. Dle našeho názoru, toto hovoří o nedostatku likvidity a může přispět k uvolnění měnové politiky v budoucnu.

V 12-30 a 14-00 SЕČ vyjdou údaje o kanadské ekonomice: obchodní bilance za březen a index podnikatelské aktivity (Ivey) za duben. Prognóza je neutrální. Avšak údaje o obchodní bilanci mohou mít vliv na kurz kanadského dolaru (USDCAD), pokud se výrazně liší od očekávání investorů. Další důležitá informace o kanadském trhu práce vyjde v pátek.

AUDUSD, Daily

Аustralský dolar (AUDUSD) posílil na dvoutýdenní maximum po zasedání Rezervní banky Austrálie (RBA). Úroková sazba se nezměnila. RBA poukázala pozitivní tendence na trhu práce. Zítra v noci v 1-30 SЕČ v Austrálii vyjdou údaje o maloobchodních prodejích za březen a první čtvrtletí. Dle našeho názoru, předběžná prognóza je pozitivní.

Dnes ráno japonské finanční trhy nefungovaly kvůlu svátku — Dětský den. V noci v 23-50 vyjdou materiály zasedání japonské banky (minutes), které mohou mít vliv na kurz jenu.

Copper, Daily

Cena mědi (Copper) mírně korigovala dolů díky zprávě od firmy Glencore Xstrata o zvýšení výroby tohoto kovu o 24% v prvním čtvrtletí do 382 tisíc tun. Společnost začala fungovat na nových pobočkách v Austrálii, Africe a Jižní Americe.

Kotace pšenice (Wheat) pokračovaly růst. Včera po zavření trhu ministerstvo zemědělství USA (USDA) snížil hodnocení kvality osevů pšenice o 2% ve srovnání s týdnem dříve do 31%. Je to minimalní úroven od roku 1966. Dalšími důležitými faktory zvýšení cen jsou: sucho v USA a politická situace na Ukrajině. 9. května v 20-00 SЕČ USDA uveřejní dvou prognózu sklizně všech hlavních plodin pro aktuální sezónu.

Kotace kávy (Coffee) jsou ve neutrálním trendu. Od 30. dubna do 4. května vietnamský trh byl zavřen kvůli svátkům. Dle prognóz export kávy z Vietnamu v květnu klesl do 150-220 tisíc tun od 220 tisíc tun v dubnu. Její cena roste a vietnamští zemědělci nepospíchají prodat očekáváním vysokých cen. Nyní v zemi je asi 40% kávy předchozí sklizně nebo asi 10 milionů pytlů (60 kg). Nevylučujeme, že tento objem umožní držet kotace kávy v neutrálním trendu. Část zásob začal vstupovat na světový trh.

Soyb, Daily

Cena kukuřice (Corn) a sojy (Soyb) klesla navzdory nízkým objemům osevu v USA. 4. května bylo posazeno 29% osevů kukuřice, což je nižší, než prognózy (33%). Průměrná úroveň za 5 let činí 42%. Posazení sójy činily 5% při prognóze 8%. Průměrná úroveň za 5 let na osevy sojy činí 11%. Jak jsme již psali v předchozích přehledech, výrazný pokles cen na soju je způsoben snížením importu do Číny. V dubnu import sójy do Číny činil 6,5 milionů tun. Zatímco se očekávalo 6,9 milionů tun. Dle prognóz v květnu ta klesne do 4,85 milióny tun.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.