Dnes budou zveřejněny oficiální americká údaje o trhu práce


2/5/2014

Ve čtvrtek index dolaru (USDIDX) se téměř nezměnil. Ekonomická data byly mírně pozitivními navzdory zvýšení počtu nezaměstnaných za týden. V dubnu index ISM Manufacturing vzrostl více, než se očekávalo a činil 54,9 pipů. Avšak hlava Fedu Janet Yellen řekla, že nízké úrokové sazby budou během dlouhé doby. Toto zlehka zklamalo investory. Dnes v 14-30 SЕČ budou zveřejněny oficiální americké údaje o trhu práce za duben. Hlavní ukazatel je Nonfarm Payrolls. Dle prognóz informace má být pozitivní. Jelikož ve středu byla prohlášena dobrá a podobná zpráva od agentury ADP. Dnes ráno index dolaru vzrůstá.

Včera v UK byly dobrá data o průmyslové výrobě (PMI) a trhu nemovitosti. Průměrná cena britského domu ukázala maximální růst ve srovnání s červnem roku 2007 a činila 183577 britských liber nebo 310 tisích dolarů. Díky tomuto kurz britské libry (GBPUSD) vzrostl a obnvoil pětileté maximum. Investoři považují, že banka Anglie bude první, která načne zpřísňovat měnovou politiku, totiž zvyšovat úrokovou sazbu. V souladu s úrovněmi mezibankovních sazeb, toto může vzniknout v čtvrtém čtvrtletí, nebo na začátku příštího roku.

Australský dolar (AUDUSD) posílil, když investoři pozitivně reagovali na zvýšení cen výrobců v prvním čtvrtletí. Oni považují, že toto zvýší získ australských firem a bude přispívat k ekonomickému růstu. 6. května se bude konat zasedání Rezervní banky Austrálie.

Copper, Daily

Kotace mědi (Copper) klesly, jelikož růst výrobního indexu PMI Číny včera byla menší, než se očekávalo. Čína je největším spotřebitelem tohoto kovu, a na druhém místě je USA, kde ve středu byly zveřejněny slaba data o HDP. Dalším faktorem snížení cen na měd' se staly jednání mezi Rio Tinto a vládou Mongolie o případném začátku jeho získávání v Oyu Tolgoi v září.

Soyb, Daily

Cena sójy (Soyb) včera klesla do maximální hodnoty za 19 měsíců. Commodity Weather Group rozšířila meteorologickou prognózu podle kterého na zapadě USA do 8. Května bude suché a teplé počasí. Toto může zvýšit sklizeň v aktuálním roce. Předtím k růstu kotace sójy přispívala nízká úroveň zásob v USA. Tyto jsou v minimální úrovni od roku 1964. Všimněme si, že zlepšení počasí včera také přispívalo ke snížení kotací ostatních obilovin.

Cena pšenice (Wheat) klesla méně než ostatní. Dle prognoz Wheat Quality Council, kvůli špatnému počasí na začátku jara její výnosnost ve státu Kansas v roce 2014 bude činit 33,2 bushlů. Je to minimální úroven od roku 2001. Celková sklizen může být nejměnší od roku 1996 a činit 260,7 milionů bushlů.

Coffee, Daily

Cena kávy (Coffee) již několika dni se nachází v neutrálním trendu. Od začátku roku vzrostla o 29%. Mezitím Vietnam nedávno prodal kávu se slevou. Takto ten soupeří s Indonésií. Nevylučujeme, že toto může způsobit korekci kotací kávy. Tento rok Vietnam zvýšil sklizeň od 25 milionů dо 28 milionů. Indonésie snížila prognózu sklizně od 12,73 milionů pytlů do 11,67 milionů. Tyto dvě země mají 27% světové produkce kávy.

Stříbro včera (XAGUSD) obnovilo roční minimum, ale poté kotace mírně vzrostly. Agentura Bloomberg rozšířila prognózu cen na 3. Čtvrtletí tohoto roku - 18,8 dolarů za unci. Všimněme si, že nyní za jednu unci zlata lze koupit 67,21 uncí stříbra. Stříbro vypadá podhodnoceným ve srovnání se zlatem. Dle našeho názoru, růst cen se může začít po zveřejnění pozitivních dat o průmyslové výrobě v Číně, USA nebo EU. Stříbro se aktivně používá v průmyslu.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.

Volání