Celý minulý týden investoři ignorovali dobré makroekonomické ukazatele USA


28/4/2014
V pátek index dolaru (USDIDX) pokračoval se pohybovat v neutrálním trendu již osmý den v řadě. Celý minulý týden investoři ignorovali dobré makroekonomické ukazatele USA. V pátek zvýšení indexu spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity za duben výrazně překročil odhady a činil 84,1 pipů. Nicméně to nezpůsobilo posílení americké měny. Dnes v 15-00 SЕČ vyjde ukazatel čekajících transakcí nemovitosti za březen. Myslíme, že předběžné prognózy jsou pozitivními pro americký dolar.

Japonský jen mírně posílil díky dobrým údajům o maloobchodních tržbách za březen. Na grafu USDJPY toto vypadá jako snížení kurzu. Nyní další kus zpráv vyjde ve středu. Zároveň se bude konat zasedání japonské banky, na kterém může být vyhlášena o opatřeních další stimulace ekonomiky.

Britská libra (GBPUSD) mírně posílila díky období placení ročních dividend. Vyplacení akcionářům vyhlásili 9-20 největších britských firem. Předpokládá se, že pro to oni prodali část svých příjmů v dolarech a v eurech a koupili britskou libru. Celkový objem dividend činí 30,7 miliard liber. Zítra v 9-30 SЕČ vyjde hrubý domácí produkt ve Velké Británii za 1. čtvrtletí. Předběžná prognóza je pozitivní.

OIL, Daily

Kotace nafty (Brent Oil) vzrostly na základě možného zavedení dalších sankcí proti Rusku. Nevylučujeme další zdražení nafty a plynu (Natgas). Zásoby zemního plynu v USA klesly na jedenáctileté minimum.

Coffee, Daily

Jak jsme předpokládali v předchozích přehledech, cena kávy (Coffee) se korigovala dolů. Dříve jeho kotace výrazně vzrostly kvůli snížení prognózy sklizně v Brazílii díky suchu. Nyní na cenové pohyby ovlivňují počasí v této zemi. V případě deště sklizeň kávy může být vyšší, než současná očekávání účastníků trhu. Brazílie vyrobí třetinu světové produkce kávy.

Sugar, Daily

Сena cukru (Sugar) mírně vzrostla. Brazilská firma Unica snížila svou prognózu sklizně cukrové třtiny kvůli suchu o 5% dо 32,5 milionů tun. Nevylučujeme růst volatility futures na cukr kvůli splatnosti nejbližší kontraktu na burze ICE (Intercontinental Exchange) příští týden. V něm existují mnoho otevřených pozic.

Podle údajů amerického ministerstva zemědělství počet dobytka (skot) v březnu nečekaně klesl o 5% ve srovnání s březnem roku 2013. Účastníci trhu očekávali nárůst o 0,8%. Ostatní ukazatele pro skot byly také slabými. Toto přispělo k dalšímu zvýšení cen zmrazeného hovězího masa (Fcattle). Toto nebylo velmi významným, jelikož od začátku tohoto roku kotace již vzrostly o 8,5%, a od začátku roku 2010 – dvakrát. Toto přispělo k poklesu prodejů hovezího masa v USA v březnu tohotu roku o 4% ve srovnání s předchozím rokem. Nevylučujeme technickou korekci cen dolů.

Kotace mědi (Copper) vzrostly díky možnému snížení produkce firmy Newmont Mining v Indonésii. Vláda této země přezkoumá podmínky exportu mědi a zatímco zakázala jeho export. Firma Newmont Mining hlásila o plnění skladů a nevylučuje pokles výroby.

Pšenice (Wheat) výrazně zdražila kvůli zhoršení situace na Ukrajině a případným sankcím proti Rusku. Společně tyto dvě země poskytují asi 17% světového exportu obilí. Dalším faktorem růstu cen se staly meteorologické údaje v USA a snížení prognóz. Tento týden sucho se může rozšířit na polovinu území amerických „Great Plains“ – hlavní místo pěstování pšenice v USA. Firma International Grains Council v sezóně 2014/15 snížila prognózu světové produkce kukuřice do 950 milionů tun a 697 milionů tun patřičně. Dnes v 21-00 SЕČ vyjde výkaz USDA s údaji na jarní setí obilovin, který může ovlivnit kotace.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.