Index amerického dolaru zůstává v neutrálním trendu


24/4/2014
Index amerického dolaru (USDIDX) zůstává v neutrálním trendu. Pokud v předchozích přehledech jsme poznamenali, že ten nereagoval na pozitivní americkou makroekonomickou informaci, pak index také reaguje na slabé údaje. Prodeje nových domů v březnu klesly o 14,5% ve srovnání s únorem, dosáhly minimální úrovně od června roku 2013 a činily 384 tisíc. Ve srovnání s březnem roku 2013 cena amerického domu (pro jednu rodinu) vzrostla o 12,6% a činila 290 tisíc dolarů. Na začátku roku 2014 ve Spojených státech byl dán do prodeje 193 tisíc domů. Což je maximem od listopadu roku 2010. Považujeme, že růst cen při snížení poptávky je negativním faktorem pro americkou ekonomiku. Ten svědčí o zvýšení nákladů výroby a se může stát zvěstovatelem stagflace. Je příliš brzy o tom mluvit, jelikož včera index výrobní aktivity PMI za duben klesl, ale zůstává výrazně výše úrovně 50 pipů. Ten byl horší, než předběžné prognózy a klesl do 55,4 пpipů od 55,5 pipů v březnu. Dnes v 14-30 SЕČ ve Spojených státech vyjdou hlavní makroekonomické údaje tohoto týdne — objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby za březen. Současně bude zveřejněna informace o americkém trhu práce na týden. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou mírně negativními a index dolaru dnes ráno klesá.

EURUSD, Daily

Kurz eura (EURUSD) roste vůci americkému dolaru. Včera v eurozoně take vyšel Index výrobní activity PMI za duben. Na rozdíl od USA, jeho růst přesáhl prognózy. Díky tomuto PMI vzrostl do tříletého maxima. Dnes v 10-00 SЕČ V Německu vyjdou několik indexů podnikatelské aktivity IFO. Očekává se, že tyto budou negativními kvůli zhoršení situace na Ukrajině, která hraničí s EU. Hlavní pozornost EU dnes bude zaměřena na vystoupení hlavy ECB Mario Draghi.

Britská libra (GBPUSD) klesla (oslabení) po zveřejnění výkazu Banky Angli (minutes). V něm se zdůrazňovalo rychlější oživení ekonomiky ve srovnání s prognozami. Dle názoru některých ekonomistů Banky Anglie, toto může odložit okamžik zvýšení úrokové sazby z předchozí úrovně 0,5%. V březnu inflace v zemi klesla do minimální úrovně od října roku 2009 a činila 1,6%. Nezaměstnanost v únoru klesla do 6,9%, a průměrný plat vzrostl o 1,7% poprvé od dubna roku 2010. Nyní Banka Anglie očekává růst HDP o 3,4% v tomto roce, zatím co v roce 2010 ten činil pouze 1,7%.

USDJPY, Daily

Zítra v noci v 1-30 SЕČ v Japonsku vyjdou důležité makroekonomické ukazatele inflace za březen. Předběžné prognózy svědčí ve prospěch posilnění japonského jenu (na grafu USDJPY to vypadá jako snížení), ale obtížné předvídat přesnou reakci trhu, Připomeňme si, že japonská banka se chystala zastavit stimulaci ekonomiky, kdy inflace po celé zemi vzrůstá do 2%. Očekává se, že v březnu ta může dosáhnout pětiletého maxima a činit 1,4%. Je třeba věnovat pozornost základnímu indexu spotřebitelských cen v Tokiu za duben. Ten často předvídá index po celé zemi, který vyjde v květnu. Dle prognóz, tento Tokio index může zítra růst o 2,8% rok za rokem, což je maximem od roku 1992. Vydává se poprvé po zvýšení daně z prodejů v Japonsku.

Coffee, Daily

Cena kávy (Coffee) včera obnovila dvouletý maximum kvůli sucha v Brazílii. Dle prognóz švýcarské firmy Volcafe, sklizen v Brazílii v době 2014/2015 bude činit pouze 45,5 milionů pytlů (60 kg) nebo 2,73 miliony tun. Kvůli tomu na světovém trhu poprvé za posledních pět let se může utvořit deficit ve výši 11 milionů pytlů. Nevylučujeme technickou korekci po prudkém růstu světových cen na kávu. Světové zásoby kávy činí 9,7 milionů tun. Tyto mohou zčásti kompenzovat snížení sklizně v aktuálním roce. Počasí v Brazílii může ještě zlepšit . Všimněme si, že růst cen na kávu stal překvapením pro účastníky trhu. Dle údajů CFTC čistá pozice na nákup se (net-long position) sformovala na trhu jenom v únoru a předtím 18 měsíců v řadě se pozorovalа čistá pozice na prodej.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.