Nejspíše, negativní dopad snížení prodejů sekundární nemovitosti v USA bude omezeným


23/4/2014
Včera index amerického dolaru (USDIDX) klesl a tato tendence pokračuje již dnes ráno. V březnu prodeje domů na americkém sekundárním trhu nemovitosti byly minimálními za rok a půl a menší o 7,5%, než v březnu roku 2013. Všimněme si, že účastníci trhu očekávali slabější ukazatele kvůli extrémně chladnému počasí v zimním období. Považujeme, že negativní vliv snížení prodejů sekundární nemovitosti bude omezeným, jelikož, za prvé, tyto činí malou část HDP. Kromě toho, průměrná cena domů ve srovnání s minulým rokem vzrostla o 7,9% a nachází se na půlročním maximu. Takto, objem prodejů v peněžním vyjádření se držel přibližně na loňské úrovni. Dnes v 15-00 SЕČ v USA vyjdou údaje o primárním trhu nemovitosti za březen. V 14-45 SЕČ agentura Markit předloží upravený index výrobní aktivity (PMI) za duben. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou pozitivními pro index dolaru.

USDIDX, Daily

Včerejší makroekonomické údaje v eurozóně byly neutrálními. Dnes pozornost účastníků trhu je zaměřena na index výrobní aktivity (PMI) za duben v 10-00 SЕČ. Prognóza ne neutrální. Neočekáváme sílné pohyby kurzu eura (EURUSD). Jelikož nejspíše investoři budou čekat na zítřejší vystoupení hlavy ECB.

GBPUSD, Daily

Včera britska libra (GBPUSD) mírně posílila díky firemním zprávám. Anglická farmaceutická firma GlaxoSmithKline švýcarské firmě Novartis prodává některé své patenty na léky proti rakovině za 14,5 miliard dolarů. Přitom ta koupí od firmy Novartis patenty na výrobu několika vakcín za 7,1 miliard dolarů. Předpokládá se, že rozdíl bude konvertován ve britských librech. Připomeňme si, že dříve anglický telekomunikační holding Vodafone prodal část svého podnikání a také konvertoval dolary na britskou libru. Dnes ráno britská libra mírně klesne(oslabuje) před výkazem Banky Anglie o svém posledním zasedání (Minutes), který vyjde v 9-30 SЕČ. Účastníci trhu pochybují, že banka bude zvýšit úrokovou sazbu až do parlamentských voleb v květnu příštího roku. Dříve se přepokládalo, že toto může být provedeno již v první polovině roku 2015.

AUDUSD, Daily

Včera australský dolar (AUDUSD) znatelně klesl (toto znamená jeho oslabení) poté, co index spotřebitelských cen za 1. čtvrtletí klesl méně, než se očekávalo. Investoři považují, že toto zmenšuje pravděpodobnost zvýšení úrokové sazby. Dnes Rezervní banka Nové Zélandie se chystá zvýšit úrokovou sazbu do 3% od 2,75%. Nevylučujeme, že toto může mít krátký pozitivní vliv na novozélandskou a australskou měnu.

Čínský index výrobní aktivity (PMI) za duben mírně vzrostl od 48 dо 48,3 pipů a neměl závažný dopad na komoditní futures.

Cena sójy (Soyb) pokračovala klesnout. Jak jsme již psali v předchozích přehledech, negativním faktorem byl odmítnutí Číny dříve otevřených smluv na dodání bobů kvůli nedávnému propuknutí epidemie ptačí chřipky. Nedávno USA a Japonsko koupily partii brazílské sójy původně určená pro Čínu. Avšak dle názoru investorů na měnovém trhu přesto lze pozorovat jeho nadbytek. Dodatečným negativem pro sóju se stal zvýšení prognózy od burzy Rosario grains exchange, sklizeň v Argentině o 200 tisíc tun do 54,9 milionů tun.

Kotace pšenice (Wheat) vzrostly poté, co vláda Austrálie snížila prognózu její sklizně v aktuálním roce do 24,8 milionů tun ve srovnání s 27,8 milionů tun v minulém roce. Přičemž taková negativní prognóza je reprezentována navzdory zvýšení plochy pšenice o 3,3 milióny akrů v tomto roce. Experti australské vlády vysvětlovali jeho očekáváními vrácení uragánu El Nino v červenci, což může způsobit silné sucho na východním pobřeží země.

Všimněme si, že zpráva o zpomalení temp osevu kukuřice (Corn) v USA, o kterém jsme psali v předchozím přehledu, včera vyvolalo dobrý růst kotací. Jelikož se objevily mnoho přehledů od různých firem, vyhrazené údajům USDA, které měly negativní pohled na sklizeň v tomto roce.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.