Index dolaru vzrostl díky dobrým makroekonomickým údajům


22/4/2014
V pondělí index dolaru (USDIDX) se zvýšil díky dobrým makroekonomickým údajům v USA. „Předstihový ukazatel“ za březen vzrostl o 0,8%. To je vyšší, než předběžné prognózy. Formálně index dolaru zavří „ve plusu“ již sedm den v řadě. Mezitím, dle dat CFTC podle dat minulého týdne, sformovala se čistá pozice na prodej (net short) na americký dolar. Bylo to poprvé od října. Dnes v USA v 14-00 SЕČ vyjdou údaje o prodejích na sekundárním trhu nemovitosti za březen a také výrobní index od Federal Reserve Bank of Richmond za duben. Celá prognóza, dle našeho názoru, je pozitivní.

EURUSD

V eurozóně v 15-00 SЕČ vyjde index spotřebitelské důvěry za duben. Dle prognóz, ten může být maximálním za posledních 6 let. I když je těžké říci, čí údaje silnějí ovlivní účastníky trhu a kam dnes pohybuje kurz eura vůci americkému dolaru dle dat obchodů. Ráno euro roste. Dle našeho názoru, neutrální trend se může držet, jelikož účastníci trhu očekávají další vysvětlení ECB ohledně možné peněžní emise. Ve čtvrtek prezident ECB Mario Draghi se chystá vystoupit v Amsterdamu. Dříve hovořil, že nadměrný růst eura (EURUSD) se může stát triggerem začít uvolnění peněžní politiky. Tato slova vyprovokovaly oslabení eura. Nyní část investorů spoléhá na podobnou reakci trhu a zatím nespěchá koupit jedinou měnu.

Bývalý náměstek ministra financí Japonska Eisuke Sakakibara, známý jako „ministr jenu“ prohlásil, že s větší pravděpodobností je pohyb jenu k úrovni 110 jenů (USDJPY) za americký dolar, než k 100. Zítra ráno v 1-25 SЕČ se bude konat vystoupení japonské banky Hiroshi Nakaso.Аustralský dolar (AUDUSD) posílil (vzrostl na grafu) díky dobré hodnotě “předstihového indikátoru” za únor, který vyšel dnes ráno. Zítra v 2-30 SЕČ vyjdou důležité makroekonomické údaje o inflaci v Austrálii za 1. čtvrtletí. Očekává se jeho růst, což povyšuje pravděpodobnost zvýšení úrokové sazby a může přispívat k dalšímu posilnění australského dolaru. Připomeňme si, že Rezervní banka Austrálie nastavila rozmezí přijatelné inflace od 2% dо 3%.

V tomto týdnu se objeví důležitá ekonomická informace o Kanadě. Dnes v 13-30 SЕČ vyjdou údaje o velkoobchodě za únor, ve středu – o maloobchodě. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou spíše negativními (ve prospěch růstu grafu) pro kanadský dolar (USDCAD).Včerejší pokles cen na psenici (Wheat) byl maximálním od začátku roku. Hlavně k tomuto přispívala deštivé počasí v USA, Německu, Francii a v Rusku. Účastníci trhu očekávají, že deště budou pokračovat ještě pět dní. Díky tomuto bude možno spoléhat na vyšší sklízeň. Rating počasí (good-to-excellent) pro pšenici počítaný Ministerstvem zemědělství USA (USDA) za týden se nezměnil a zůstal na úrovni 34%. Část investorů očekávali jeho snížení z důvodu sucha v předchozím týdnu.

Snížení kotací kukuřice (Corn) bylo méně významným, jelikož výsadba kukuřice v USA je pomalějším, než se očekávalo. Dle dat USDA 20. dubna bylo zaseto 6% prostorů kukuřice , jelikož účastníci trhu očekávali 9%. V minulém roce bylo zaseto 14% prostorů.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.