Dnes mnoho finančních trhů nefungují kvůli "Velkému pátku"


18/4/2014
Včera již třetí den v řadě index dolaru pokračoval pohyb v neutrálním trendu. Americká makroekonomická data znovu byly lepšími, než předběžné prognózy. Počet nových nezaměstnaných za týden pokračuje zůstat nablízku minimálních úrovní od září roku 2007. Výrobní index Philadelphia Fed vzrostl a dosáhl maxima od loňského září. Považujeme, že v průběhu tohoto týdne se postupně akumulovala fundamentální pozitiv pro americký dolar, který asi přivede ke zvýšení jeho kurzu v budoucnu. Nyní tomuto brání obavy investorů, že Fed může prodloužit měkkou měnovou politiku. To bylo uvedeno ve středu v řeči Jane Yellen. Dnes mnoho finančních trhů nefungují včetně USA kvůli oslavě „Velkého pátku“. Patřičně, na trhu Forex se očekávají jakékoliv silné pohyby. Avšak, dle našeho názoru, jsou nevyhnutelné v blízké budoucnosti. Měnový index volatility výpočítávaný Deutsche Bank na základě dynamiky kotací 9 hlavních měnových párů za 3 měsíců již klesl do minimální úrovně od června roku 2007. V pondělí ve Spojených státech vyjde předbíhající indikátor za březen. Dle prognóz, tento vzroste o 0,7%, což je maximem od minulého listopadu. Toto se může stát pozitivním faktorem pro americký dolar.

USDCAD, Daily

Kotace kanadského dolaru (USDCAD) se téměř nezměnily, jelikož inflace za březen se bezvýznamně zvýšila a se prakticky shodoval s prognózami. Ostatní inflační indexy ukázaly jasnější narůst. Toto zvyšuje pravděpodobnost růstu úrokové sazby a podporuje „loonie“. Banka Kanady zvýšila svou vlastní prognózu inflace pro celé první čtvrtletí od 0,9% dо 1,3%. Tato potvrdila touhu zvýšit tento ukazatel do 2% do konce příštího roku a držela jeho přijatelný rozsah od 1% dо 3%. Hlava kanadské banky Stephen Poloz prohlásil, že zrychlení inflace v březnu je dočasnou, její celkový trend je neutrálním.

Soyb, Daily

Kotace sójy (Soyb) vzrostly do desetiletého maxima kvůli rekordní vnitřní poptákvy ve Spojených státech. Tato země je druhým exportérem bobů ve světe. Spotřebitelé se obavají snížení dodání kvůli růstu vnitřní spotřeby. Dle dat National Association of Oil v březnu výkupy sójy se zvýšily o 12% ve srovnání s minulým rokem, dosáhly maximální úrovně od roku 1998 a činily 153,8 milionů tun. Ministerstvo zemědělství Spojených států na konci srpna snížilo prognózu amerických zásob sójy o 10 milionů tun dо 135 milionů tun. Toto o 4,2% níže loňské úrovně. Mezitím na trhu sójy jsou i negativní faktory, které mohou ovlivnit kotace v budoucnu. Čína může odmítnout nabytí do 5 milionů tun sójy ze Spojených států. Hlavní přičínou je výrazný pokles poptávky kvůli hromadnému ničení čínské drůběže, kde dříve byla zjištěna influenza ptáků. Sója je základním krmivem pro brojlery. Připomeňme si, že v minulém roce Čína importovala 63,4 milionů tun bobů. Toto je právě asi 60% světového trhu. Dříve v tomto roce ta už odmítnula nákup 500 tisíc tun brazílské sójy, poprvé za posledních 10 let.

Fcattle, Weekly

Nevylučujeme sestupnou korekci kotací futures na zmrazené hovězí maso (Fcattle). Ministerstvo zemědělství Spojených států (USDA) prohlásilo, že v roce 2014 hovezí maso se zdraží o 4%, a toto od začátku roku vzrostla asi o 8%. Někteří účastníci trhu nevylučují jakékoliv činy USDA pro regulování této situace. Nyní souhrnný počet velkého rohatého skotu ve Spojených státech se nachází na minimu od roku 1951 a země importuje maso. Nevylučujeme, že by to mohlo stát kvůli dotacím farmárům pro pěstování zemědělských plodin pro výrobu biopaliva.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.