Dnešní hlavní událost bude vystoupení hlavy Fedu Janet Yellen


16/4/2014
V úterý index dolaru (USDIDX) se téměr nezměnil. Dle našeho názoru, základní ekonomická data jak ve Spojených státech, tak i v EU obecně byly velmi dobře. Účastníci trhu prostě nerozhodli kam se pohybovat. Ve Spojených státech růst indexu spotřebitelských cen za březen v ročním vyjádření činil 1,5%. To bezvýznamně zvyšuje pravděpodobnost zvýšení úrokové sazby bez ohledu na to, že inflace je stále výrazně níže cílové úrovně Fedu 2%. Méně značná ekonomická data ve Spojených státech včera byly mírně negativními, ale tyto nebyly brány v úvahu. Index podmínek pro výrobu Empire Manufacturing v dubnu klesl do minima a činil 1,3 pip. Dnes v 14-15 SЕČ ve Spojených státech vyjdou data o průmyslové výrobě za březen. Prognóza není snížena a je pozitivní. V 13-30 SЕČ se objeví informace o trhu nemovitosti. Prognóza je neutrální. V 19-00 SЕČ vyjde ekonomický přehled „Běžová kniha“. V 17-15 SЕČ se bude konat druhé a poslední vystoupení hlavy Fedu Janet Yellen. Možná, je to dnešní hlavní událostí.

Běžný indikátor důvěry investorů ZEW v Německu v dubnu vzrostl do 59,5 pipů. Přebytek obchodní bilance eurozóny v únoru vzrostl více, než se očekávalo a činil 13,6 miliard euro. Kurz eura (EURUSD) se téměř nezměnil vůci dolaru, jelikož ve Spojených státech také byly dobrá ekonomická data. Dnes v 10-00 SЕČ vyjde inflace v eurozóně za březen. Dle prognóz ta se drží na úrovni února 0,5% a sotva ovlivní kurz eura. Současně vyjde index ZEW ve Švýcarsku. Její prognóza je také neutrální.

Včera inflace ve Velké Británii za březen se mírně snížila. Toto přispívalo k opevnění britské libry. Dnes v 9-30 SЕČ vyjdou data o trhu práce. Jejich prognóza je pozitivní a dnes ráno britská libra (GBPUSD) pokračuje růst. Další ekonomická informace o Velké Británii vyjde pouze 23. dubna.

Růst HDP Číny v 1. čtvrtletí byl minimálním za 18 let, ale mírně přesáhl prognózy a činil 7,4%. Toto podporovalo komoditním futures a australskému dolaru. (AUDUSD). Novozélandský dolar (NZDUSD) se snížil po zprávě zmenšení inflace do 1,5%. Toto snižuje pravděpodobnost dalšího růstu úrokové sazby v Nové Zélandii.

USD/JPY, Daily

Japonský jen (USDJPY) oslabl (vzrostl na grafu), jelikož, za prvé, investoři považují ho jako „difenzivní aktivum“ v případě objevení ekonomického negativu v Číně a včera toto nebylo. Ranní data o průmyslové výrobě byly slabými. Kromě toho, ministr financí Japonska Taró Asó vyjádřil názor, že státní penzijní fond (GPIF) s aktivy 1,26 biliony dolarů má získávat více akcií japonských firem. Poté index Nikkei vzrostl o 2,4%, a jen oslabl bez ohledu na to, že výkup akcií může začít nejdříve června. Všimněme si, že zítra ráno vyjde statistika a bude se konat vystoupení japonské banky.

USDCAD, Daily

Dnes v 15-00 SЕČ se bude konat další zasedání kanadské banky. Očekává se, že úroková sazba se udrží na dalším úrovni 1%. Pozornost účastníků trhu bude zaměřena na závěrečné tiskové konferenci, na které budou reprezentovány o kanadské ekonomice.

Sugar, Weekly

Vnitřní ceny na cukr (Sugar) v Indii nečekaně vzrostly do maxima za 14,5 měsíců. Asociace indických zpracovatelů cukru snížila prognozu exportu cukru ze strany v době 2014/2015 dо 1,8 miliony tun od 2 miliony tun. Indie je druhým výrobcem cukru po Brazílie a prvním spotřebitelem. Vnitřní ceny tam se obvykle zvyšují od začátku léta kvůli zvýšení spotřeby zmrazených a nealkoholických nápojů. V tomto roce cena cukru nejspíše se bude omezovat kvůli prezidentským volbám, které se budou konat v květnu. Plánuje se utratit 5 miliardy dolarů. Považujeme, že do konce května poptávka z Indie může podporovat světovým cenám na cukr.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.