V pondělí americká ekonomická data přispívaly k opevnění eura


15/4/2014
V pondělí americká ekonomická data přispívaly k opevnění eura. Zvýšení maloobchodních prodejů v březnu o 1,1% bylo maximálním za dva a půl roku. Přičemž růst tohoto ukazatele s výjimkou benzinu činil 1,4% a je největším za 4 roky. Včera zvýšení indexu dolaru (USDIDX) mohlo by být více. Nicméně, toto se nestalo, jelikož účastníci trhu ještě nezvýšili prognózu růstu amerického HDP v prvním čtvrtletí. Tento ukazatel vyjde 30. dubna, a jak se očekává, bude činit pouze +0,5% po růstu o 2,6% v 4. čtvrtletí. Dnes v 16-30 SЕČ ve Spojených státech vyjde inflace za březen. Považujeme, že prognózy mohou být pozitivními pro dolar. Dnes ráno jeho kurz vzrůstá. V 16-45 SЕČ poprvé v tomto týdnu se bude konat vystoupení hlavy Fedu janet Yellen a druhé bude zítra.

EURUSD, Daily

Еuro (EURUSD) ukázalo oslabení (snížení na grafu) díky prohlášením hlavy ECB Mario Draghi o možném začátku nové fáze kvantitativního uvolňování (peněžní emise). Dnes v 13-30 SЕČ vyjde index ekonomické aktivity ZEW v EU a v Německu za duben a obchodní balance eurozóny za únor. Dle našeho názoru předběžná prognóza je pozitivní, pokud negativní emoce kvůli Ukrajině nebudou mít vliv na evropské investory. Jejich názor se eviduje při sestavení indexu ZEW.

Kurz japonského jenu (USDJPY) zůstal stabilním díky prohlášení hlavy japonské banky Haruhiko Kuroda o tom, že se neplánuje dodatečné opatření ohledně uvolňování peněžní politiky (zvýšení objemů emise). Připomeňme si, že od 1. dubna byl zvýšen daň z prodejů do 8% od 5%. Většina účastníků trhu považuje, že později v tomto roce Japonsko beztak zvýší objem emise s cílem držet své největší korporace a zvýšit inflaci do cílové úrovně 2%. Připomeňme si, že další zasedání japonské banky se bude konat 30. dubna. Zítra ráno v 8-30 SЕČ vyjde ukazatel „průmyslová výroba“ v únoru a v 10-15 SЕČ se bude konat další tisková konference hlavy japonské banky.

Аustralský dolar (AUDUSD) se zlehka snížil, což znamená jeho oslabení. Takto, investoři reagovali na publikaci zasedání Rezervní banky Austrálie na začátku dubna. V něm se považuje, že aktuální úroveň nízkých úrokových sazeb 2,5% se bude držet ještě dlouho. Dpdatečným negativem pro australský dolar se může stát zpomalení ekonomického růstu v Číně — hlavní obchodní partner Austrálie.

AUDUSD, Daily

Zítra v 6-00 SЕČ vyjde HDP Číny za 1. čtvrtletí. Očekává se zpomalení jeho růstu do 7,3% v ročním vyjádření od 7,7% v 4. čtvrtletí. Růst HDP se postupně může zpomalit do 1,5% od 1,8%. Dnes ráno v Číně vyšla negativní ekonomická informace o snížení objemu půjček od Národní banky Číny za rok o 19% a o minimálním růstu peněžní nabídky. Poté cena forwardových kontraktů na juan klesla do minima za 8 měsíců. Těm traderům, kteři obchodují s komoditními futures, doporučujeme sledovat čínskou statistiku. Slabá data mohou provokovat sestupnou korekci.

WHEAT, Daily

Cena pšenice (Wheat) se zvýšila, jelikož nová ukrajinská vláda slabě financuje farmářům v podmínkách zhoršující politické situace na Ukrajině. Dalším negativním faktorem se stalo sucho. Francouzská společnost Agritel v tomto roce snížila prognózu sklizně pšenice na Ukrajině o 1,6 milionu tun do 18,4 milionů tun a v Rusku (kvůli suchosti) o 1,8 milionu tun do 48,1 milionů tun.

Cena kukuřice (Corn) zlehka klesla. Na konci minulého týdnu ve Spojených státech byla vysazena 3% semena nové plodiny. Toto se shoduje s prognózou amerického ministerstva zemědělství (USDA) bez ohledu na chladné počasí. Při zlepšení počasí výsadba semen může činit do 10% denně.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.