Tento týden může být velmi neúspěšným v posledních devíti měsících


11/4/2014
Snížení indexu amerického dolaru (USDIDX) pokračoval do čtvrtka. Takto, tento týden může být velmi neúspěšným pro něj v posledních devět měsících. Jak jsme již vyznačovali v předchozích přehledech, oslabení americké měny se začalo kvůli zkoumání investorů kvůli datům trhu práce, které vyšly minulý pátek. V tomto týdnu se přidal negativ dle dat FOMC Minutes. Ostatně, dnes nevylučujeme korekci nahoru. Včerejší ekonomická informace ze Spojených států byla velmi pozitivní, mnohem lepší, než předběžné prognózy. Počet nezaměstnaných za týden se snížil dо 300 tisíc lidí. To je minimum od předkrizového května roku 2007. Dnes v 13-30 SЕČ ve Spojených státech vyjde index produkčních cen a v 14-55 SЕČ - index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity. Dle našeho názoru prognóza je pozitivní.

S&P 500, Weekly

Americké fondové indexy včera se znatelně snížily. Přičemž denní pokles indexu vysoce technologických firem Nasdaq (Nd100) o 3,1% byl maximálním za dva a půl roku. Prozatím investoři vnímají incident jako „technická korekce“. Jelikož zvláště silný negativ nebyl. Považujeme, že investoři budou čekat na vypuštění výkazů korporací za první čtvrtletí. Pokud výkaz bude pozitivním a zvýší se společný ukazatel „výdělek na akcii“, pak americké indexy mohou nádale růst. Podle našeho názoru, běžný ukazatel Р/Е indexu Nasdaq 100, činící 19,35 a indexu S&P 500 (SP500) — 17,91, vypádají nadnesenými.

K upevnění eura (růst na grafu EURUSD) včera přispívalo úspěšné rozmístění státních dluhopisů Řecka poprvé po defaultu před dvěma roky. V poslední době řecké dluhopisy se rozmísťovaly před čtyřmi lety. Ve čtvrtek prezident ECB Mario Draghi prohlásil, že její správa je připravena začít kvantitativní uvolňování (emise eura), aby se zabránilo deflaci. Ale právě teď to není nezbytně nutné. Dle našeho názoru, inflace v EU má zvýšit do cílové úrovně 2% na konci roku 2016. Mario Draghi také podotknul, že úroková sazba nejspíše zůstane na současné úrovni v průběhu času. Považujeme, že trh zhodnotil nejasnou řeč hlavy ECB negativní pro euro. Dnes ráno vyšly data o inflaci v Německu za březen. Tato v únoru se snížila od 1,24% dо minimální úrovně od června roku 2010 a činila 1%. Tato přispíva k růstu eura dnes ráno. Jelikož většina účastníků trhu prozatím rozhodli, že snížení je bezvýznamným a neovlivní index spotřebitelských cen eurozony, který vyjde příští týden. Dnes v Evropě nebudou významná ekonomická data.

Fcattle, Weekly

Ve Spojených státech provádějí jednání s Japonskem ve věci snížení importních cel na rýže, vepřové a hovězí maso (Fcattle), mléko a cukr (Sugar). S jejími pomocí Japonsko chrání svůj domácí trh a tímto pomáhá místním zemědělským výrobcům. Další kolo jednání se bude konat 17. dubna. Pak tato budou pokračovat 24. dubna ve Spojených státech během návštěvy Ministerské předsedy Japonska Šinzó Abe. Považujeme, že v případě snížení importních cel v Japonsku, světové ceny na uvedene zboží se mohou zvýšit. Zejména průběh jednání může ovlivnit volatilitu kotací zmrazeného hovězího masa. Všimněme si, že za rok toto se již zdražíilo o 35% bez významných korekcí a se nachází na historickém maximu

. Kotace nafty (Oil) se bezvýznamně snížily. OPEC ve svém každoměsíčním přehledu snížil prognozu poptávky na naftu v roce 2014 do 29,65 milionů barelů denně. To je o 50 tisíc barelů méně předchozího hodnocení světové poptávky.

Natgas, Weekly

Světové ceny na zemní plyn vzrostly (Natgas) kvůli obavám přerušení její dodání do Evropy. Rusko se chystá dodat plyn Ukrajině se zálohou, pokud ta nezačne vyrovnávat své plynové dluhy. Všimněme si, že přes území Ukrajiny se uskuteční asi polovina exportu ruského plynu do Evropy a její podíl tam činí 30%. Přitom Ukrajina používá část tohoto tranzitního objemu pro vlastní potřeby. Jeho celkový dluh do s Ruskem za plyn dosáhl 35 miliard dolarů (včetně se sankcemi).Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.