Investoři nepospíchají koupit dolary


2/4/2014
Včerejší makroekonomické údaje ve Spojených státech způsobily různosměrnou dynamiku na trzích. Je to poměrně vzácné. Index výrobní aktivity ISM Manufacturing za březen vzrostl dо 53,7 pipů od 53,2 pipů v únoru. Toto mělo pozitivní vliv na finanční trh. Jelikož investoři se rozhodli, že negativní vliv chladného zimního počasí na americký průmysl je zcela vyčerpán, а fundamentální ukazatele jsou dobrými. V důsledku index S&P 500 (SP500) se uzavřela na historickým minimu. Včera akcie společnosti Cisco Systems (CSCO) vzrostly o 3,9% při velkým množstvím objemu obchodů a se staly leaderem růstu mezi účastníky indexu Dow Jones industrial average. Nevylučujeme další zvýšení kotací této firmy v případě úspěšného IPO jeho konkurentu а Arista Networks Inc.

Cisco, Weekly

V úterý index amerického dolaru (USDIDX) klesl. Účastníci měnového trhu nalezli zvýšení ISM Manufacturing nedostatečným, jelikož to bylo níže předběžných prognóz (54 pipů). Připomínáme si, že hlava Fedu Janet Yellen poznamenala, že její správa může prodloužit kvantitativní uvolňování (peněžní emise), pokud nevznikne snížení nezaměstnanosti. Investoři nepospíchají koupit dolary do vypuštění dat v pátek o americkém trhu práce. Dnes v 14-15 SЕČ se objeví předběžný přehled zaměstnanosti ve Spojených státech za březen od agentury ADP. V 16-00 SЕČ vyjdou průmyslové objednávky za únor. Předběžné prognózy jsou pozitivními, což může přispět k posílení amerického dolaru.

Japonský jen (USDJPY) pokračoval oslabovat v souladu s našimi předpoklady. Na grafu toto vypadá jako růst. Investoři očekávají další uvolňování peněžní politiky japonské banky a negativní vliv zvýšení daně z prodejů. Zítra v noci v 1-15 a 1-50 SЕČ vyjdou významné údaje: index podnikatelské aktivity PMI a objemy investic do japonských a zahraničních aktiv. Dle našeho názoru prognózy jsou neutrálními, ale je třeba označit, že většina účastníků trhu spoléhá na oslabení jenu do 104-105 vůci americkému jenu v tomto kroku.

Kurz eura (EURUSD) včera se zvýšil, jelikož většina účastníků trhu neočekávají snížení úrokové sazby na zítřejším zasedání ECB navzdory zpomalení růstu inflace v březnu do minima více než za 4 roky 0,5%. Dalším pozitivem se stalo mírné snížení počtu nezaměstnaných v Německu za březen a růst indexů výrobní aktivity v Itálii a ve Španělsku. Přičemž ve Španělsku te se zvýšila do maxima za posledních 47 měsíců. Dnes v 11-00 SЕČ vyjde index průmyslových cen eurozóny. Považujeme, že předběžná prognóza je pozitivní pro euro.

V úterý makroekonomické údaje v Kanadě byly lepší, než prognózy. Toto přispívalo k posilnění kanadského dolaru (snížení na grafu USDCAD). Investoří považují, že zvýšení indexu průmyslových cen zvyšuje pravděpodbnost růstu úrokové sazby. Index výrobní aktivity PMI v březnu vzrostl více, než se očekávalo. Toto se stalo dalším pozitivem pro kanadskou měnu. Připomínáme si, že důležité makroekonomické údaje o Kanadě vyjdou zítra (obchodní bilance) a v pátek (nezaměstnanost).

Soyb, Daily

Jak se očekávalo, zemědělské futures se pokračovaly pohybovat dle původní reakce trhu po výpuštění údajů USDA. Kotace sójy (Soyb) a kukuřice (Corn) silně vzrostly a pšenice (Wheat) — klesly. V březnu Brazílie zvýšila export sójy do 6,23 milionů tun od 2,79 miliony tun, ale to se neodráží v kotacích. Však novinky z této země přispívaly k poklesu cen na cukr (Sugar) a kávu (Coffee). V Brazálii je deštivé počasí, což snižuje možné ztráty sklizně těchto plodin od dříve pozorovaného sucha. Všimněme si, že včerejší pokles cen na cukr byl minimálním více než za měsíc. V předchozích přehledech jsme již poznamenali, že ten se nachází středně-dlouhém sestupném trendu.

Sugar, Daily
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.