Dnes investoři budou sledovat vystoupení hlavy Fedu Janet Yellen


31/3/2014
Dnes ráno index dolaru (USDIDX) roste již pátý den v řadě. Pohyb nahoru je mírným, jelikož v pátek makroekonomické údaje ve Spojených státech a v EU jsou v souladu s předběžnými prognózami. Dnes v 14-55 SЕČ investoři budou sledovat vystoupení Fedu Janet Yellen. Neočekávají se důležité americké ekonomické ukazatele. Ostatně, v 14-45 SЕČ index podnikatelské aktivity v Chikagu(PMI) za březen může zlehka ovlivnit měnový kurz, pokud se neshoduje s neutrálními prognózami.

EURUSD, Daily

V pátek kurz eura (EURUSD) obnovil minimum za měsíc, jelikož inflace v Německu se nečekaně zmenšil do 0,9% při prognóze 1%. Dříve několikrát vyznačovali, že ke snížení kurzu jediné měny přispívají prohlášení zástupců ЕCB o možném oslabení peněžní politiky aby se zabránilo deflaci. Toto působí na sentiment investorů. V sobotu hlava Bundesbanky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Jens Weidman vyslovil opačný názor a uvedl, že eurozóna se nenachází v deflačním cyklu a ECB nemá příliš přehnaně reagovat na zpomalení inflace , jelikož toto může být dočasným, cyklickým faktorem. Investoři rozhodli, že toto zmenšuje pravděpodobnost dalšího snížení úrokové sazby, která v EU nyní se rovná 0,25%. Dnes ráno díky tomuto euro se zlehka zesiluje (roste). Účastníci trhu v 10-00 SЕČ čekají na data o inflaci eurozóny za březen. Dle prognóz tato se má snížit. Po prohlášení hlavy Bundesbanky je obtížné s vysokou přesností předvídat reakci trhu, ale nevylučujeme další oslabení eura.

USDJPY, Daily

Jak jsme již předpokládali v předchozím přehledu, japonský jen (USDJPY) ukázal na oslabení (zvýšení na grafu) díky slabým makroekonomickým datům. V únoru průmyslová výroba se snížila o 2,3% ve srovnání s lednem. Zatím co investoři očekávali jeho růst o 0,3%. Manufacturing PMI za březen se snížil dо 53,9 pipů. Ukazatele trhu nemovitosti byly také slabější, než se očekávalo. Zítra v noci v 00-50 SЕČ vyjde řada japonských ekonomických indexů Tankan. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou negativními pro jen.

Americká ropa (West Texas Intermediate, OIL) se obchoduje kolem třítýdenního maxima na základě ne tak docela úspěšných jednání státního tajemníku Spojených států John Kerry a ruského ministra zahraničních věci Sergey Lavrov ve věci situace na Ukrajině. Investoři se obávají, že případné západní sankce proti Rusku mohou zahrnovat snížení nákupů ruské ropy. Dalším faktorem růstu cen se stálo pozastavení dodání ropy s Libyan Wafa a pokles exportu v Nigérii do minima od roku 2009. Agentura EIA v roce 2014 ve Spojených státech snížila svou prognózu těžby ropy o 300 tisíc barelů do 8,39 milionů barelů denně. Ostatně, spotřebitelé očekávají růst těžby v Iráku na West Qurna od 2 dо 4 miliony barelů denně ke konci aktuálního roku. Díky tomuto, dle dat Commodity Futures Trading Commission čistý objem (Net long) kontraktů na nákup ropy za týden se snížil o 3%.

Soyb, Daily

Dnes v 16-00 GMT Ministerstvo zemědělství Spojených států vypustí čtvrtletní přehled zásob. Tato informace může silně ovlivnit kotace zemědělských futures, které v posledních několika dnech se nacházely v neutrálním trendu. Dle předběžných prognóz, zásoby kukuřice (Corn) mohou dosáhnout maximální úrovně za 4 roky a činit 7,099 miliard bušlů. Zásoby pšenice (Wheat) můžou klesnout do pětiletého minima a činit 1,042 miliardy bušlů. Zásoby sójy (Soyb) se mohou snížit do minimální úrovně od března roku 2004 a činit 989 milionů bušlů. Teoreticky futures mohou nahrávat výkaz několika dnů pohybující se ve stejném směru. Ve prospěch takového předpokladu hovoří sformované „trojúhelníky“ na denním grafu.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.