V EU dnes vyjde významná ekonomická informace


28/3/2014
Ve čtvrtek pokračoval růst indexu dolaru (USDIDX). K tomuto přispívalo zvýšení amerického HDP za 4. čtvrtletí v třetím čtení. V 13-30 a v 14-55 SЕČ ve Spojených státech vyjdou ekonomická data: osobní příjmy a výdaje a michiganský index spotřebitelské důvěry. Považujeme, že předběžné prognózy jsou neutrálními.V EU dnes vyjde důležitá ekonomická informace pro kurz eura (EURUSD). Nyní ten se nachází nablízku třítýdenního minima díky regulárním prohlášením ECB o možném uvolnování peněžní politiky. Makroekonomické ukazatele mohou vyjasnit stav evropské ekonomiky pro investory. V 11-00 SЕČ bude vyhlášen index spotřebitelské důvěry eurozóny a ukazatele inflace Španělska a Belgie. V 14-00 SЕČ vyjde inflace v Německu. Tento ukazatel po celé eurozóně vyjde v pondělí. Nízka inflace podle našeho názoru může přispívat k posilnění eura.

Japonské makroekonomické údaje byly obecně v souladu s odhady. Jen ukázal na bezvýznamné oslabení (růst na grafu USDJPY) díky zvýšení jednotlivých inflačních ukazatelů. V pondělí v noci v 0-15 a 0-50 SЕČ v Japonsku vyjde index podnikatelské aktivity PMI za březen a data o průmyslové výrobě a poté indikátory trhu nemovitosti: objednávky na výstavbu nových budov. Považujeme, že předběžné prognózy svědčí ve prospěch dalšího oslabení jenu. V střední periodě toto bude zavíset na tom, jak brzy japonská banka bude přijímat opatření dodatečného uvolňování peněžní politiky (včetně růstu objemu emise). Dříve poradce japonské vlády řekl, že to může být až v polovině května. Avšak dle průzkumů západních ekonomistů s pravděpodbnosti 37% takové uvolňování se stane pouze na konci června a s pravděpodbnosti 63% - ne dříve než září.

Včera britská libra (GBPUSD) vzrostla již počtvrté v řadě. Jeho posilnění přispívalo ke zvýšení malooobchodních prodejů v únoru o 4,2% v ročním vyjádření. Většina investorů považují, že zvýšení úrokové sazby ve Velké Británii se stane v březnu roku 2015 o 0,25%. Dnes v 10-30 SЕČ vyjde HDP za 4. čtvrtletí v třetím čtení. Jak se očekává, ten se drží na úrovni 2,7% a sotva ovlivní měnový kurz.Kanadský dolar se posílil již šestý den v řadě. Toto vypadá jako snížení na grafu USDCAD. Dle našeho názoru hlavním důvodem pro takovou dynamiku sloužily vyjadřování hlavy kanadské banky Stephen Poloz o tom, že její správa se chystá snížit úrokovou sazbu, a ekonomika bude mírně růst po dlouhou dobu. Není vyloučena „technická korekce“ nahoru na grafu kanadského dolaru před vypuštěním významných ekonomických ukazatelů, které se očekávají příští týden.Růst cen na měd' (Copper) v tomto týdnu může být maximálním za poslední půlrok. Jak již bylo řečeno v předchozích přehledech, faktor snížení objemů kreditování pro zálohu mědi v Číně postupně oslabuje svůj vliv na trhu. Přitom vzrostla poptávka na kov ze strany stavebních firem. Čínský Ministerský předseda Li Kche-čchiang vyhlásil, že vláda je ochotná pomoct průmyslovým korporacím kvůli zpomalení ekonomického růstu. Mezi takovými opatření významné místo bude zaujímat stavba infrastruktury v Číně na újmu státu.

Сena cukru (Sugar) se zvýšila díky zprávě o vytvoření joint venture předního amerického agrotradera Cargill a brazílského výrobce cukru Copersucar. Nová společnost má se stát největším traderem cukru ve světe. Copersucar poskytuje 10% světového exportu cukru. Účastníci trhu považují, že cílem vytvoření joint venture je zvýšení světových cen na cukr. Všimněme si, že nová firma může začít pracovat pouze na konci roku.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.

Volání