Ve středu index dolaru se zvýšil díky ekonomickým datům


27/3/2014
Ve středu index dolaru (USDIDX) se zvýšil díky zvýšení objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby v únoru o 2,2%. Je to lepší, než se očekávalo. Připomeňme si, že v prosinci a v lednu vzniklo snížení objednávek, proto prognózy jejich růstu v únoru byly velmi mírnými. Dnes ve Spojených státech v 13-30 SЕČ bude vyhlášen HDP za 4. čtvrtletí v třetím čtení. Očekává se jeho růst od 2,4% dо 2,6%. Toto může přispívat k posilnění amerického dolaru. Současně s HDP vyjde nezaměstnanost za týden. Dle prognóz počet lidí, kteří požádali o dávky se zvýší, ale ne příliš. V 15-00 SЕČ se objeví informace o prodeji nedokončených domů v únoru. Prognozy různých ekonomických agentur se liší od sebe navzájem. To se stává jen zřídka, proto údaje mohou způsobit kurz amerického dolaru.Japonský jen se posílil (na grafu USDJPY toto vypadá jako snížení) díky činům několika japonských veřejných penzijných fondů na trhu akcií. Jak to stalo se známé, tyto včera reinvestovaly příjem z dividend na fondovém trhu. Index Nikkei je uzavřen na dvoutýdenním maximu. Dle údajů Ministerstva financí Japonska cizinci za týden získali více japonských cenných papírů, než Japonci. Je to lepší, než se očekávalo, což také přispívalo k včerejšímu posilnění jenu. Dle našeho názoru toto může být dočasným, jelikož vláda Japonska se chystá pokračovat politiku kvantitativního uvolňování na újmu peněžní emise. Avšak je třeba brát v úvahu, že růst jeho objemů může být prováděn ne dřív než června když možná bude hodnotit vliv zvýšení daně z prodej. Zítra v noci v 00-30 SЕČ V Japonsku vyjdou velmi důležitá makroekonomická data na inflaci, nezaměstnanost a maloobchodní prodeje za únor. Předběžné prognózy dle našeho názoru jsou neutrálními. Proto data mohou způsobit jen, pokud se budou znatelně od nich lišit. Všimněme si, že inflací v Japonsku se nazývá National Consumer Price Index Ex-Fresh Food. Japonská banka se chystá začít svalovat peněžní emisi jakmile tento index dosahne 2%.Australský dolar (AUDUSD) pokračoval svůj růst (posilnění). Dle našeho názoru včera pro to nebyly závažné důvody. Ten se pohyboval spolu s novozélandským dolarem (NZDUSD), který obnovil maximum za 11 měsíců. To se stalo díky růstu obchodního přebytku Nové Zélandie v únoru dо NZ$818 milionů, což se stalo její maximální úrovní od dubna roku 2011. Kromě toho, účastníci trhu stále nahrávají zvýšení úrokové sazby v Nové Zélandii, které se stalo 13. března. Nevylučujeme korekci dolů na grafu australského dolaru před vypuštěním významných ekonomických dat v Austrálii příští týden.Jak jsme již předpokládali v předchozích přehledech britská libra se stal (růst na grafu GBPUSD) zesilovat po vypuštění dat v úterý po inflaci. Včera tato tendence pokračovala díky prohlášení zástupce banky Martin Will, kdo řekl, že je třeba zvyšovat úrokovou sazbu dle obnovení britské ekonomiky. Připomeňme si, že sazba činí 0,5% od března roku 2009. Řadné zasedání banky Anglie ve věcí její změny bude 10 dubna.

Cena zlata (XAUUSD) pokračovala klesat. Mezitím, Indie je jejím druhým spotřebitelem po Číny, plánuje snížit importní poplatky na zlato v druhé polovině tohoto roku. Ve druhém půlroku minulého roku kvůli celním omezením import zlata v Indii se snížil o 57% dо 205 tun. Za celý rok jeho snížení činil 4% do 825 tun. V roce 2013 Čína získala 1065,8 tun zlata. Dle některých prognóz v případě zrušení poplatků poptávka v Indii může o 40-50% převýšit čínský. Toto může mít pozitivní vliv na kotace.

Сena sójy (Soyb) může vzrůst při možném snížení jejích zásob ve Spojených státech. Dle prognóz tyto budou činit 987 milionů bušlů (26,9 milionů tun). To je minimální úroveň od roku 1965 a pouze 30% plánované vnitřní spotřeby a exportu, což povyšuje významnost nové sklizně. Data o zásobách a prognóza výroby v této sezóně uveřejní Ministerstvo zemědělství 31 března. Od 1 září minulého roku export americké sójy vzrostl o 22% a již dosáhl 39,7 milionů tun. Zatím co dle předchozích prognóz Ministerstva zemědělství ten po celou sezónu 2013/14 (dо 31 srpna roku 2014) měl by činit 41,6 milionů tun. Poptávka na sóju v Číně značně vzrostla. Použivá se tam jako krmivo během chovu prasat.>
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.