Včerejší makroekonomické ukazatele v USA částečně vzájemně vyrovnávaly


26/3/2014
Včerejší makroekonomické ukazatele ve Spojených státech částečně vzájemně vyrovnávaly. Index spotřebitelské důvěry v březnu vzrostl do maximální úrovně od ledna roku 2008 a činil 82,3 bodů. Přitom prodeje domů se snížily o 3,3% do minima od září minulého roku a činily 440 tisíc. Dnes v 13-30 SЕČ ve Spojených státech vyjdou data na objednávky dlouhodobé spotřeby. Předběžná prognóza je pozitivní pro americký dolar a nyní jeho kurz se zlehka zvýšil.

Hlava Bundesbanky a člen Rady guvernérů ECB Jens Weidman řekl, že negativní úrokové sazby a kvantitativní uvolňování mohou být použity v boji proti deflaci a příliš vysokému kurzu eura (EURUSD). Toto prohlášení přispívalo ke snížení jediné evropské měny.

Etsuro Honda ekonomický porádce japonského Ministerského předsedy vyhlásil, že japonská centrální banka v polovině května může prohlédnout opatření o dalším zmírnění peněžní politiky s cílem dosažení inflace 2%. Považujeme, že toto může přispívat k oslabení jenu (vypadá jako růst na grafu USDJPY). Během kvantitativního uvolňování japonská banka již odkoupila japonské státní dluhopisy ve výši 50 bilionů jen (490 miliard dolarů). Zítra v noci v 0-50 SЕČ vyjdou data o objemech nabytí cenných papírů v Japonsku. Dle našeho názoru, předběžná prognóza svědčí ve prospěch mírného oslabení jenu.Australský dolar (AUDUSD) posílil (růst na grafy) díky pozitivním prohlášením hlavi Rezervní banky Austrálie Glen Stevens. On řekl, že jsou první příznaky přechodu od surovinové exportního modelu ekonomiky k modelu založený na zvýšení vnitřní poptávky.

Kotace sójy (Soyb) zpomalily růst po optimistických prognóz. Dle názoru expertů argentinské burzy Rosario grains exchange, sklizeň sójových bobů v Argentině se v tomto roce zvýšila do 54,7 milionů tun od 48,3 milionů tun v roce 2013. Je to vyšší, než historicky maximální výroba sójy v Argentině, která se pozorovala v roce 2010 a činilo 52,7 milionů tun.Cena cukru (Sugar) se zvýšila poté co International Sugar Organization (ISO) snížilo svou prognózu globálního přebytku v sezóně 2013/14 do 4,2 miliony tun od 4,7 miliony tun kvůli suchu v Brazílii. V příští sezóně 2014/15 v Brazílii se očekává pokles sklizně cukru dо 575 milionů tun od 596 milionů tun. Považujeme, že světová poptávka na cukr bude klesat. V západních zemích ho považují závadným produktem a snaží se plodiny cukrové třtiny v celém světe nahradit kulturami pro výrobu biologického paliva. Patřičně na grafu cukru se pozoruje silný sestupný trend, který lze použít při otevření krátkých pozic v souladu se signály technické analýzy.

Růst kotací mědi (Copper) v úterý byl maximálním za posledních 6 měsíců. Tak, účastníci trhu reagovali na posilnění juanu. Doufají, že vládní opatření peněžní stimulace podpoří ekonomický růst v Číně a poptávku na měd'.Сena bavlny (Cotton) se zvýšila díky snížení prognózy její sklizně ve Spojených státech. Ministerstvo zemědělství Spojených států očekává, že sklizen bavlny v sezoně 2013/14 se změnší do čtyřletého minima a bude činit 12,87 milionů žok a ne 13,19 milionů tun jak se dříve prognózovalo. Všimněme si, že pokles sklizně je podminěn výměrem. Farmáři považují, že aktuální ceny jsou příliš nízkými.

Energetický výbor Senátu Spojených států včera prohlédnul možnost exportu zkapalněného zemního plynu, ale konečné rozhodnutí dosud není rozhodnuto. Senátoři se obávají, že toto může vést k vážnému růstu vnitřních cen na plyn. Dle našeho názoru to je tak. Kotace plynu (Natgas) se zvýšily již ze skutečnosti diskuse o exportu ze Spojených států.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.