V pátek index dolaru se téměř nezměnil


24/3/2014
V pátek index dolaru (USDIDX) se téměř nezměnil. Nachází se v blízkosti třítýdenního maxima. Investoři očekávají výskyt nových dat o stavu americké ekonomiky. Dnes nebudou zvláště důležité ukazatele. Vyjdou ve Spojených státech počínaje úterým. Podle dat CFTC, objem čistých pozic na nákup amerického dolaru (net long) se zdvojnásobil za týden a činil 19,91 miliard dolarů. Takto, net long trvá již 20 týdnů v řadě. To znamená, že množství investorů spoléhají na další posilnění amerického dolaru.V sobotu předseda evropské rady Herman Van Rompuy vyhlásil, že kurz eura (EURUSD) je příliš silný pro exportery. Člen Rady guvernérů ЕCB Erkki Liikanen řekl, že ЕCB může snížit úrokovou sazbu z aktuální úrovně 0,25% do nuly. Účastníci trhu ještě nereagovali na tato vyhlášení. Dnes v 9-00 UTC vyjde index podnikatelské aktivity nákupních manažerů (PMI) eurozóny na březen. Podle našeho názoru, předběžná úroveň je neutrální.Dnes brzy ráno v Číně vyšel výrobní index Markit/HSBC PMI za březen, který byl horší, než předběžné prognózy, klesl již pátý měsíc v řadě a činil 48,1 bodů. Toto může mít negativní vliv na kurz australského dolaru (AUDUSD) a komoditní futures. Považujeme, že okamžitě „аussi“ neklesne, jelikož podle dat CFTC, minulý týden byly otevřeny mnoho pozic na jeho nákup (Long). Kromě toho, investoři nahrávají zvětšující pravděpodobnost zvýšení úrokové sazby v Austrálii do konce po jeho růstu v Nové Zélandii.

Inflace v Kanadě za únor zvýšila do 1,1% v ročním vyjádření. Maloobchodní prodeje za leden převýšily prognózu a činily 1,3%. Tyto ukazatele vyšly v pátek a přispěly k malému posilnění (snížení na grafu) kanadského dolaru (USDCAD). Inflace zůstala v rozmezí cilové zóny kanadské banky оd 1% dо 3%. Podle názoru účastníků trhu souhrn dat zmenšil pravděpodobnost dalšího snížení úrokové sazby. Další důležitá data v Kanadě vyjdou pouze 31. března — HDP za leden. Považujeme, že do této doby pohyb kanadského dolaru bude možné předvídat přes způsoby technické analýzy.

Japonský jen oslabl (nahoře na grafu USDJPY) po prohlášení zástupce japonské banky o tom, že riziko deflace je hlavní hrozbou pro japonskou ekonomiku a vzniká kvůli příliš silnému jenu. Nyní většina investorů očekává, že japonská banka zvýší objemy kvantitativního uvilňování po 1. dubna, kdy v zemi bude zvýšena daň z obratu.

Čínské vlády považují různé možnosti pro liberalizaci domácího úvěrového trhu. Považujeme, že tato informace přispívala k silnému poklesu na měd' (Copper) o 13% od začátku roku. Kolem 30% mědi byla použita jako záloha v úvěrových programech v Číně. Nyní tato potřeba může být snížena. Nejspíše , čtrnáctidenní konsolidace kotací mědi na světovém trhu je podmíněna tím, že finanční komponent jeho použití byl revidován investory. Nyní tvorba cen může se více řídit fundamentálním faktorům.Сena kávy (Coffee) se koriguje po prudkém růstu. Podle dat National Coffee Association of USA v době 2014/15, poprvé za pět let bude se vyskytovat globální deficit kávy ve výši 612 tisíc pytlů kvůli prognózám snížení její sklizně v Brazílii do 51,1 milionů pytlů. Toto již trochu lépe pesimistiscké prognózy Mezinárodní organizace pro kávu s deficitem 2 miliony pytlů, který vyšel na začátku měsíce. Prognózy sklizně v Brazílii jsou také slabější - kolem 49 milionů pytlů. Připomeňme si, že v předchozí zemědělské době ve světe byl přebytek kávy ve výši 5,6 milionů pytlů. Jelikož prognóza pro aktuální sezónu stejně předpokládá deficit, nevylučujeme obnovení růstu kotací kávy po dokončení sestupné korekce.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.