V pátek index dolaru vykonával značné výkyvy, ale podle výsledků dne se téměř nezměnil.


10/3/2014
V pátek index dolaru (USDIDX) vykonával značné výkyvy, ale podle výsledků dne se téměř nezměnil. Americká makroekonomická data o trhu práce za únor byly protikladnými. Počet pracovních míst v nezemědělském sektoru (Nonfarm Payrolls) zvýšil do 175 tisíce lidí. Je to lepší, než se očekávalo. Přitom bez toho nezaměstnanost vzrostla do 6,7%, což je horší, než prognóza. Podle kotací futures na úrokovou sazbu, pravděpodobnost jeho zvýšení v červnu příštího roku činí 54%.

V tomto týdnu ve čtvrtek ve Spojených státech vyjdou nejvýznamnější ekonomická data (maloobchodní prodeje ), a v eurozóně – ve středu (průmyslová výroba). Jelikož většina účastníků trhu očekává řádné snížení objemů výkupů amerických státních dluhopisů podle zasedání Fedu 19. března, nevylučujeme růst indexu dolaru při objevení dobrých ekonomických ukazatelů.

Objem exportu z Číny v únoru se snížil o 18,1% ve srovnání s únorem minulého roku. Jelikož většina účastníků trhu očekávali jeho zvýšení, vliv na kotace byl velmi značným. Import vzrostl o 10,1%. Jako výsledek, v únoru deficit obchodní bilance v Číne činil 23 miliard dolarů. Tato informace přispívala k posílnění japonského jenu (USDJPY), oslabení australského dolaru (AUDUSD), a také výraznému poklesu cen za mědi (Copper).

V tomto týdnu v úterý a ve čtvrtek v Austrálii vyjdou důležitá makroekonomická data. Konkrétně zítra v 00-30 GMT vyhlásí index podnikatelské důvěry za únor.Všimněme si, že v pátek se pozorovalo výrazné oslabení japonského jenu (zvýšení na grafu) díky slabé makroekonomické informaci. Růst HDP v 4. čtvrtletí byl horší než prognózy a činil 0,7% v ročním vyjádření. Deficit účtu podle aktuálních operací také byl slabějším, než očekávání investorů. To je zvláště negativní pro exportně orientovanou japonskou ekonomiku. Nicméně data z Číny způsobily změnu směru pohybu jenu a dnes se ten upevňuje (nahoru na grafu). Investoři posuzují jen jako difenzivní aktivum v případě objevení ekonomických problemů v Číně. V tomto týdnu každý den v Japonsku vyjdou makroekonomická data, proto kurz jenu může být příliš volatiliním. Nyní pozornost účastníků trhu je připoutána k výsledkům zasedání Banky Anglie, které budou vyhlášeny v úterý. Očekává se pokračování uvolněné peněžní politiky orientovaná na oslabení měnového kurzu: emise 60-70 bilionů jen ročně pro výkupy japonských státních dluhopisů a zvýšení daně z obratu do 8% od 5% od 1. dubna.

Kvůli poklesu čínského exportu, cena mědi v Šanghaji se snížila o 5% do minimální úrovně více než za 4. roky. Mezitím, import v Číně od ledna do únoru roku 2014 vzrostl o 41,2% dо 915 tisíc tun ve srovnání s rokem dříve. Proto považujeme, že pokles cen může být krátkodobým. Čína spotřebovává 45% celosvětové produkce mědi. Není vyloučeno, že kromě slabého exportu na kotace také měl vliv první firemní výchozí na státní dluhopisy v Číně. Výrobce zařízení pro sluneční energetiku Сhaori Solar nevyplatil úroky pro své dluhové cenné papíry. V tomto odvětví se aktivně používá měď.

Cena zlata (XAUUSD) dnes klesá. Investoři předpokládají americká data dle trhu práce plně přijatelnými pro další ekonomický růst. Politická situace kolem Krymu se častičně stabilizovala v očekávání všeobecného lidového hlasování jeho obyvatelů 16. března. Na něm se bude rozhodovat další status polaostrovu. Dodatečným faktorem snížení cen na zlato se staly příznaky zpomalení čínské ekonomiky. Mezitím, podle dat CFTC, počet čistých pozic na nákup zlata (net-long) v minulém týdnu zvýšil o 3,8% do maximální úrovně od prosince roku 2012, 118.2 tisíc kontraktů. Kvůli tomu nevylučujeme obnovu růstu cen na zlato po korekci.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.