Americká makroekonomická data byly mnohém horší než předběžné prognozy


7/3/2014
Americká makroekonomická data byly mnohém horší než předběžné prognózy. ECB a Banka Anglie ponechaly úrokové sazby bez změny udělav řadu pozitivních prohlášení. Kombinace těchto faktorů přispívala ke snížení indexu dolaru (USDIDX) do čtyřměsíčního minima. Hlava evropské centralní banky Mario Draghi řekl, že ekonomika EU se obnovuje a není třeba snížit sazby, jelikož riziko deflace je omezeno. Index spotřebitelských cen naroste sam o sobě v roce 2016, ale nepřevýší 2%. HDP eurozóny v aktuálním roce vzroste do 1,2%. Kromě toho, přidal pozitiv růst průmyslových objednávek v Německu v lednu o 1,2%, vice než prognózy. V důsledku kurz eura (EURUSD) značně zvýšil. Také k tomuto přispívalo zavření „krátkých“ pozic na euro proti dolaru těch účastníků trhu Forex, které spoléhali na snížení sazby nebo příznaky zpevnění peněžní politiky v řeči Mario Draghi.Dnes ve Spojených státech v 13-30 GMT vyjdou důležitá data o trhu práce za únor. Očekává se, že tyto budou pozitivními pro dolar. Počet zaměstnaných v nezemědělském sektoru (Non-farm Payrolls) vzroste o 150 tisíce lidí. Nezaměstnanost se snížila do pětiletého minima 6,5%. Podle našeho názoru, pokud Non-farm Payrolls bude vyšší alespoň 120 tisíce lidí, udrží pravděpodobnost snížení objemů výkupu státních dluhopisů ještě o $10 miliard na zasedání Fedu 19. března. To může podpořit dolar. Připomeňme si, že v lednu zaměstnanost zvýšila o 113 tisíce lidí.Jak se očekávalo, pokračovalo se posilnění australského dolaru (AUDUSD) a oslabení japonského jenu (USDJPY) o kterých psali jsme v předchozím přehledu. Na obou grafech to vypádá jako růst. Hlava banky Austrálie Glenn Stevens prohlásil, že nevidí potřebu snížit úrokovou sazbu.

Kanadský dolar (USDCAD) se upevnil (dolů na grafu) díky pozitivním makroekonomickým ukazatelem. Počet vydaných povolení na stavbu v lednu se zvýšil o 8,5%. To je mnohem vyšší než prognózy. Dnes v 13-30 GMT vyjdou data o trhu práce Kanady. Předběžná prognóza je neutrální.

Včera Banka Anglie, jak i ECB, držela úrokovou sazbu na úrovni 1%. Nicméně, na rozdíl od eura, nebylo pozorováno posílnění britské libry. Investoři považují, že Velká Británie má zvýšit sazbu pro prevenci možné „bubliny“ na trhu nemovitosti. Index cen na vlastnictví domů od agentury Halifax, v únoru vzrostl do maximální hodnoty od května roku 2009. Všimněme si, že pořád ještě o 10% níže svého cenového maxima od srpna roku 2007.

Cena kávy (Coffee) od začátku roku stoupala o 75%. V poslední době obchodní hodiny procházejí s vnitrodenními kolísáními kotací 5-7%, což přilákalo velké množství spekulantů. Mezinárodní kávová organizace nevylučuje deficit kávy na světovém trhu poprvé za pět let. Mezitím Kolumbie čeká na velkou sklizen ve výší 111,3 milionů 60 kg pytelůJak se očekávalo, aktivně stoupají ceny zemědělských futures: soja (Soyb), kukuřice (Corn), pšenice (Wheat). Ja pravděpodobně, část dolarové emise Fedu Spojených států začala proudit na komoditních trzích. Ostatně, objemy také vzrostou. Podle dat ministerstva zemědělství Spojených států, export kukuřice ze země v minulém týdnu činil 1,5milionu tun. To je zřejmě vyšší, než předběžné prognozy. Všimněme si, že v pondělí v 17-00 GMT vyjde zpráva ministerstva zemědělství Spojených států na březen, který může ovlivnit kotace futures.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.