Dnes se bude konat zasedání ECB


6/3/2014
Včerejší ekonomické ukazatele ve Spojených státech byly negativními. Počet nových pracovních míst v únoru od agentury ADP bylo menší, než se očekávalo. To může zpochybnit pozitivní prognózu oficiálních dat o trhu práce, která vyjdou zítra. Nicméně, snížení index dolaru (USDIDX) ve středu bylo bezvýznamným. Jelikož nebylo pozorováno znatelná poptávka na euro (EURUSD) před dnešním zasedáním ECB v 12-45 GMT. Názory trhu se rozdělí, ale malá část investorů se obávají snížení diskontní sazby. Považují, že v tomto případě euro může spadnout o 1,35. Připomeňme si, že podíl evropské měny v indexu dolaru je maximálním a činí 57,6%. Ekonomický růst ve Spojených státech činí 2,4%, а v ЕU — o 0,5%. Eurozóna chce začít stejnou ekonomickou politiku „kvantitativního uvolňování“ jak předtím udělal Fed.Dnes ve Spojených státech v 13-30 GMT vyjdou data o nezaměstnanosti za týden a produktivita práce v 4. čtvrtletí. Podle našeho názoru, prognóza je slabá. Nicméně, později, v 15-00 GMT vyhlásí průmyslové objednávky za leden, a v 18-00 GMT a v 23-00 GMT se bude konat vystoupení regionálních zástupců Fedu. Považujeme, že tyto tři události večer budou moci přispívat k malé posilnění americké měny, pokud ve dne nebude silný pohyb podle výsledků zasedání ECB.

Australský dolar (AUDUSD) znatelně posílil (nahoru na grafu). Maloobchodní prodeje v lednu vzrostly o 1,2%. To je maximem skoro za rok a o mnoho lepší, než předběžné prognózy. Rozdíl činí 17% HDP Austrálie. Obchodní přebytek v lednu byl maximálním za tři roky a také o mnoho přesáhl prognózy. Nevylučujeme pokračování růstu australského dolaru na grafu. Je součastí rezerv zlata a valut Ruska spolu s americkým dolarem a eurem. Někteří ekonomisté považují, že jeho podíl (2%) může být zvýšen kvůli událostem kolem Krymu a negativní reakci Spojených států a EU. Další významné ukazatele ekonomiky Austrálie vyjdou 11. března.

Britská libra (GBPUSD) zlehka posílila (nahoru na grafu). Index podnikatelské aktivity v oblasti služeb (PMI Services) v únoru vzrostl více, než se očekávalo. Přitom její hodnota 58,2 bodů stejně byla minimální od června. Dnes v 12-00 GMT se bude konat zasedání Banky Anglie. Většina účastníků trhu Forex považují, že diskontní sazba se drží na aktuální úrovni 0,5%. Nicméně, informace od tiskové konference Banky Anglie může ovlivnit kurz britské libry. Investoři očekávají zvýšení diskontní sazby na začátku příštího roku.Japonský jen (USDJPY) ukázal silné oslabení (nahoru na grafu) po prohlášení vlády o tom, že Státní penzijní investiční fond nemá investovat do japonských státních dluhopisů, jelikož to neschovává jeho prostředky proti inflaci. Japonský penzijní fond loni si vydělal jenom 1,7%. Jeho aktiva činí 128,6 buïlionů jen ($1,25 bilionů.). Všimněme si, že zítra v noci v 5-00 GMT v Japonsku vyjdou index spotřebitelské důvěry a předstihový ukazatel. Předběžné prognózy jsou pozitivními, což může zpomalit oslabení jenu.

Růst světových cen na obilí se může zpomalit díky postupné normalizaci situace na Ukrajině. Ještě jedním faktorem se může stát prognóza ministerstva zemědělství Číny o tom, že import zrna v této sezóně sotva se znatelně zvýší. Vloni Čína na světovém trhu zakoupila 13 milionu tun zrn, což činí pouze 2,4% z objemu její vnitřní spotřeby.Analytická firma Lanworth očekává snížení světových prostor pro pěstování kukuřice (Corn) v sezóně 2014/15 o 3,1%. Оstatní ukazatele prognózy sklizně, podle našeho názoru, také hovoří ve prospěch zvýšení světových cen na kukuřici.

Cena kavy (Coffe) včera silně zvýšila po zprávě meterologické agentury Somar Meteorologia o tom, že déšti v Brazílii mohou přestat vzhledem k nástupu studené fronty. Podle progóz brazilského National Institute of Meteorology toto léto v Brazílii může se stát nejsušším od roku 1972. Připomeňme si, že tato země výrobí 37% kávu ve světě.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.