V úterý posílení US dolaru pokračovalo při absenci významných makroekonomických zpráv


5/3/2014
V úterý posilnění amerického dolaru pokračovalo při absenci významných makroekonomických zpráv. Situace kolem poloostrovu Krymu, které dříve patřil Ukrajině, se postupně uklidňuje. Ted' její kontrola je nad ruskou armádou. Předpokládáme, že ze strany NATO nebo Organizace spojených národů nebude zvlaštní zasahování a tato téma postupně přestane mít vliv na světové trhy. Еuro (EURUSD) zlehka oslabilo (dolů na grafu) po prohlášení Hlavy MMF Christine Lagardeová o tom, že inflace v EU může ještě dlouho se nacházet níže úrovně 2%. Prezident ECB Mario Draghi řekl, že inflace níže 1% může negativně ovlivnit evropskou ekonomiku. Někteří účastníci trhu Forex nevylučují zvýšení peněžní emise ECB o 300-500 miliard eur pro poskytování úvěrů a podporu růstu HDP. Přitom bude nutno snížit diskontní sazbu aby náklady na dluhovou službu nebyly vysokými. ECB chce učinit totéž, co dříve Fed ve Spojených státech. Možná, že snížení sazby se stane na zítřejším zasedání ECB. Dnes v eurozóně vyjdou důležité makroekonomické zprávy. V 9-00 GMT vyhlásí index podnikatelské aktivity (PMI) za únor a v 10-00 GMT HDP za 4. čtvrtletí. Předběžné prognózy jsou neutrálními, proto znatelná reakce eura bude jenom pokud ony budou oprávněny.

Ve Spojených státech dnes vyjdou data o trhu práce od agentury ADP v 13-15 GMT a index podnikatelské aktivity v oblasti služeb (ISM Non-Manufacutring) za únor. Podle našeho názoru, předběžné prognózy jsou negativními pro americký dolar.Australský dolar posílil (růst na grafu AUDUSD) po zprávě o růstu HDP za 4. čtvrtletí o 2,8% v ročním vyjádření. Je to více, než se očekávalo. Austrálie jedna z vyvinutých zemí, která již 22 let se úspěšně vyhýbá recesi. Připomeňme si, že zítra v noci v 00-30 GMT v Austrálii vyjdou maloobchodní prodeje a obchodní bilance za leden. Předběžné prognózy jsou negativními, což omezí posilnění australského dolaru.

Kanadský dolar se nachází v neutrálním trendu před dnešním zasedáním kanadské centralní banky v 15-00 GMT. Podle prognóz, diskontní sazba se drží na úrovni 1%. Investoři čekají na prohlášení kanadské centrální banky ve věci dalšího vývoje ekonomiky a peněžní politiky.Ceny na zlato (Gold) a jiné komoditní futures se korigují dolů díky oslabení politické napětí na Ukrajině. Od začátku roku ony vzrostly o 11%. Investoři posuzují drahé kovy jako defenzivní aktivum v případě jakýchkoliv světových ekonomických nebo politických problemů. Mezitím, poptávka po zlatě v Číně se nyní zmenšuje. Prémie k její ceně v Šanghaji ve srovnání s Londýnem snížil od $20 za unci na začátku roku do aktuální úrovně méně $1. Ostatně, očekává se zvýšení poptávky na zlato v Indii. V minulém roce importní poplatky tam byly zvýšeny o 10%. To vedlo ke snížení exportu indické klenotnické produkce o 50% na záčatku aktuálního roku. Nyní ministerstvo obchodu se chystá snížit poplatky na import zlata v Indii.Cena kukuřice (Corn) zvýšil po zprávě o tom, že Čína může schválit import geneticky modifikovaných zrn ze Severní Ameriky. Připomeňme si, že dříve Čína se vzdála nabytí 887 tisíc tun kukuřicí obsahující MIR162. Vyjednávání o dodáních takového zrna vedou od roku 2010. Transgenní kukuřice se používá jako krmivo pro domácí ptáky, prasata a jiná zemědělská zvířata. Všimněme si, že tato zpráva přispěla k růstu cen na sóju (Soyb). Účastníci trhu považují, že Čína může také shcválit import transagenní sójy, kterou už nakupují Japonsko a Jižní Korea. Dodatečným pozitivem pro sóju stali prognózy snížení její sklizně v Brazílii kvůli špatným počasím.

Ceny na kávu se (Coffee) začaly korigovat dolů po silném spekulativním růstu v pondělí. V předchozích přehledech označovali jsme možnost snížení ceny kávy díky zlepšení počasí v Brazílii. Dodatečným negativem pro kotace stala zpráva o výrobního růstu kávy v únoru v Kolumbii do maxima za posledních 6 let — 874tisíc standardních pytlů na 60 kg. To je o 40% více ve srovnání s únorem minulého roku. Poté co cena na kávu od záčatku roku 2014 vzrostla o 70%, Brazílie zvýšila export kávy minulé sklizně o 36% do 976 tisíc pytlů měsíčně.

Další vydání (GMT+0, Greenwich): 11:00
Otázky a návrhy:analytics@ifcmarkets.com
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.