V pondělí index dolaru posílil díky pozitivním makroekonomickým údajům


4/3/2014
V pondělí index dolaru (USDIDX) posílil díky pozitivním makroekonomickým údajům. Index podnikatelské aktivity ISM manufacturing v únoru zvýšil do 53,2 bodů poté co v lednu byl na osmiměsíčním minimu. Růst indexu přesáhl prognózu. Spotřebitelské výdaje v lednu zvýšily o 0,4%, což je znatelně lépe, než se očekávalo. Ony představují téměř dvě třetiny HDP ve Spojených státech. Dříve na základě slabých ekonomických údajů investoři mohli předpoložit, že Fed udělá pauzu ve zkrácení výkupu státních dluhopisů na svém řádném zasedání 19. března. Nyní díky silnému indexu ISM manufacturing, oni považují, že snížení může přece jen probíhat. Přesnější prognózy činností Fedu se objevují po vypuštění důležitých údajů o americkém trhu práce 7. března. Dnes ve Spojených státech nebudou významné makroekonomické ukazatele.Japonský jen ukázal oslabení (růst grafu USDJPY) po vyhlášení Hlavy Japonské centrální banky Haruhiko Kurody o tom, že přední japonští investoři mají omezit objem operací carry trade. Účastníci trhu ocenili to jako „slovní intervenci “ ve prospěch oslabení japonské měny.Australská Rezervní Banka držela diskontní sazbu na úrovni 2,5%, jak se očekávalo. Takové rozhodnutí podpořilo austrálský dolar (nahoru na grafu AUDUSD). Zítra v noci v 00-30 GMT vyjde HDP Austrálie za 4. čtvrtletí. Předběžná prognóza je pozitivní pro “aussi”.

Index podnikatelské aktivity (PMI) v průmyslu Velké Británie za únor včera vzrostl více, než se očekávalo. Počet schválených hypotečních úvěrů v lednu byl maximálním od listopadu roku 2007. Nicméně, to nemělo znatelný vliv na kurz britské libry (GBPUSD). Investoři čekají na zasedání Banky Anglie ve čtvrtek. Na něm může být vyhlášeno, že diskontní sazba může být zvýšena ne dříve než v první polovině příštího roku. Dnes v 9-30 GMT vyjde index podnikatelské aktivity (PMI) ve stavbě. Předběžná prognóza je negativní. Pokud to bude odůvodněno, pak kurz britské libry se může snížit.

Kanadský dolar (USDCAD) nereagoval na nešpatné ekonomické údaje. Index průmyslových cen v prosinci vzrostl více než předběžné prognózy. Připomeňme si, že Hlava kanadské centrální banky Stephen Poloz dříve prohlásil, že zvýšení inflace může podpořit ekonomický růst. Samozřejmě, tento ukazatel odráží index spotřebitelských cen, a ne průmyslových, ale tendence je pozitivní. Ta se projevuje díky silnému oslabení kanadského dolaru od listopadu do ledna. Zítra se bude konat zasedání kanadské centrální banky. Podle jeho výsledků diskontní sazba nejspíše se drží na aktuální úrovni 1%. Nicméně, na měnový kurz mohou mít vliv ekonomické faktory a odhady udělané v průběhu prohlášení orgánů na zasedání.

Ceny komoditních futures aktivně reagují na události kolem konfliktu na Ukrajině. Dnes tyto se převážně sníží. Prezident Vladimir Putin nařídil ruským vojákům, kteří se na západě země účastnili vojenských manévrů, návrat do domovských základen. Investoři považují, že to se hovoří o zmírnění politické kríze. Ruská vojenská skupina se skládá z více než 150 tisíc vojáků a velkého množství techniky.Australský zemědělský a surovinový úřad (ABARES) v této sezóně snížil prognózu výroby pšenice (Wheat) o 8,2% dо 24,8 milionů tun kvůli suchu. Přitom ten očekává zvýšení objemů porážek skotů a zvýšil prognózu exportu hovězího masa (Fcattle) o 1,15 milionů tun. Všimněme si, že stádo velkých rohatých skotů v Austrálii nyní činí 27,1 mulionů hlav a je na minimální úrovni ze sezóny v letech 2009/10. Bez ohledu na to, Austrálie je třetím ve světě exportérem hovězího masa. Nevylučujeme, že zvýšení objemů porážek a výsledný růst výroby může podpořit snížení ceny hovežího masa.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.

Volání