V pátek euro znatelně posílilo


3/3/2014
V pátek euro znatelně posílilo (růst na grafu EURUSD) po zprávě o zvýšení inflace v únoru do 0,8%. To zmenšilo pravděpodobnost snížení diskontní sazby na zasedání ECB ve čtvrtek. Britská libra (GBPUSD) se snížila po vypuštění dat o inflaci v EU. K oslabení dolaru přispívalo přezkoumání růstu amerického HDP v 4. čtvrtletí do 2,4%, co je o něco nižší než prognóza 2,5% a mnoho nižší než ukazatel 3. čtvrtletí 4,1%. Nyní investoři považují, že v 1. čtvrtletí tohoto roku americká ekonomika naroste méně než o 2% v ročním vyjádření. Připomeňme si, že HDP ve Spojených státech za rok 2013 zvýšil o 1,9% proti růstu o 2,8% v roce 2012.

Dnes v 9-00 GMT vyjde index podnikatelské aktivity PMI v eurozóně. Ten může ovlivnit kurz eura s neutrální předběžnou prognózou.Dnes ve Spojených státech vyjdou důležitá makroekonomická data index podnikatelské aktivity ISM manufacturing a náklady na stavbu v 15-00 GMT. Předtím v 13-30 GMT vyjdou soukromé příjmy a výdaje. Předběžné prognózy jsou negativními pro dolar. Podle našeho názoru v tomto týdnu je třeba zaměřit pozornost na další ukazatele americké ekonomiky: ve středu - index podnikatelské aktivity v neproduktivní oblasti ISM non-manufacturing, ve čtvrtek — průmyslové objednávky a v pátek – úroveň nezaměstnanosti. Všimněme si, že zítra se bude konat zasedání Rezervní Banky Austrálie. Očekává se, že udrží diskontní sazbu na aktuální, historicky minimální úrovni 2,5%. K tomuto přispívá zvýšení inflace vypočítáváný TD Securities - Melbourne Institute od 2,5% dо 2,7% v únoru v ročním vyjádření.

Kanadský dolar posílil (dolů na grafu USDCAD) po zprávě o růstu HDP v 4. čtvrtletí o 2,9% - více, než se očekávalo. Ve středu se bude konat řádné zasedání kanadské banky. Očekává se, že diskontní sazba udrží na aktuální úrovni 1%.

Index podnikatelské aktivity v průmyslu (PMI Manufacturing) v Číně za únor byla minimální za poslední 8 měsíců a činila 50,2 bodů. Zpomalení činské ekonomiky přispívalo k oslabení australského dolaru (AUDUSD) a snížení cen za měď (Copper), а také opevnění japonského jenu (USDJPY). Růst čínského HDP v minulé roce byl minimálním od roku 1999 a činil 7,7%. Podle prognóz vlády států v aktuálním roce zpomalil do 7,5%. Každoroční zasedání čínského parlamentu se bude konat 5. března.

Komplikace politického stavu na Ukrajině přispívalo k růstu cen na pšenici (Wheat), zlato (Gold), zemní plyn (Natgas) a naftu (Oil), a také opevnění švýcarského franku (dolů na grafu USDCHF). Připomeňme si, že Rusko podporuje požadavky ruských obyvatelů poloostrov Krymu. Ukrajinské orgány to považují jako agrese a požádali o pomoc Severoatlantické aliance NATO. Ukrajina a Rusko jsou největšími exportéry pšenice s dodáním na světový trh 10 milionů tun a 16,5 milionů tun patřičně. Rusko je také největším exportérem nafty a zemního plynu. Cena kávy (Coffee) může klesat díky zlepšení počasí v Brazílii. Dříve kvůli obavám snížení sklizně, v únoru cena kávy stoupala o 41,7%. To je maximální růst cen za měsíc od července roku 1994. Od začátku aktuálního roku růst cen na kávu činil 60%.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.