Včera Index dolaru se snížil díky prohlášení Hlavy Fedu Janet Yellen


28/2/2014
Včera Index dolaru se (USDIDX) snížil díky prohlášení Hlavy Fedu Janet Yellen o tom, že jeho agentura může pokračovat výkup státních dluhopisů během dlouhodobější doby, než se očekávalo. Podle názoru investorů, to předpokládá možné prodloužení mírné peněžní politiky nízkých diskontních sazeb. Hlavní příčinou se staly slabé makroekonomické ukazatele Spojených států. Ostatně, právě ve čtvrtek ony byly špatnými. V lednu objednávky zboží dlouhodobé spotřeby s výjimkou dopravy nečekaně zvýšily o 1,1%. To je nejznačnější růst za 8 měsíců, schopný mít pozitivní vliv na americký průmysl. Včerejší data o nezaměstnanosti za týden byly slabějšími, než se očekávalo. Nicméně to neovlivnila trh, když investoři rozhodli, že kolísání zaměstnanosti jsou způsobeny velkým počtem federálních víkendů na žačátku roku a neobyčejně silnými mrázy. Podporu amerického dolaru pokračuje mít oslabení čínského juanu. Dnes toto se může stát největším za poslední roky. Banka Číny provádí měnovou intervenci na oslabení národní měny před zasedáním vlády příští týden. Na něm se bude projednávat další ekonomický kurz. Připomeňme si, že v sobotu v Číně vyjde PMI Manufacturing. Předběžná prognóza je negativní. Toto může ovlivnit cenu komoditních futures a měnových kurzů.

Dnes ve Spojených státech vyjde důležitá makroekonomická informace. Více o tom můžete přečíst v sekci “Ekonomický kalendář“. Na kurz dolaru můžou mít vliv data o HDP za 4. čtvrtletí ve druhém čtení v 13-30 GMT (0). Očekává se přezkoumání jeho růstu dо 2,5% po růstu o 3,2% v prvním čtení. Patřičně, čím více bude skutečný ukazatel, tím lepší pro americký dolar. Ostatní data, která vyjdou později, podle prognóz budou neutrálními.

Dnes v Kanadě v 13-30 GMT (0) vyhlásí HDP za prosinec. Předběžná prognóza je neutrálním. Pokud ta není odůvodněna, je možná značný pohyb kanadského dolaru (USDCAD).Oslabený juan také přispívá k posilnění japonského jenu (dolů na grafu USDJPY). Druhým faktorem pro včerejší pohyb jenu se staly makroekonomická data. Inflace v lednu vzrostla do pětiletého maxima a činila 1,4% v ročním vyjádření. Průmyslová výroba se zvýšila o 4% za měsíc. Je to nejznačnější růst za poslední 4 roky. Nezaměstnanost se zachovala na šestiletém minimu 3,7%. Samozřejmě, všechno to hovoří ve prospěch značnějšího posilnění měnového kurzu. Nicméně vláda Japonska bojuje s takovou tendencí a provádí výkup svých státních dluhopisů na újmu peněžní emise ve výše 60 bilionů jen ročně. možná jeho zvýšení do 70 bilionů jen. Účel Banky Japonska je v dosažení inflace 2%. Je těžké říct kdo zvítězí - emise nebo ekonomika. Považujeme, že jen udrží neutrální trend do dubna, když bude zvýšen daň z prodejů od 5% dо 8%. Hlavní makroekonomická data o Japonsku vyjdou příští týden ve čtvrtek a v pátek.

Australský dolar (AUDUSD) se stabilizoval před zasedáním Rezervní banky Austrálie 4. března. Investoří považuji, že diskontní sazba udrží na aktuální úrovni 2,5. Jak jsme již označovali v přečdchozím přehledu, příští týden bude bohatým na australský výkaz. Vyjdou data o HDP, obchodním zůstatku a maloobchodním prodejem.Ve čtvrtek posilnění eura ( růst na grafu EURUSD) bylo omezeným kvůli nečekanému harmonizovanému indexu spotřebitelských cen v Německu v únoru do minima za tři a půl roku. Dnes v 10-00 GMT (0) vyjdou data o inflaci pro eurozónu. Podle prognóz ta se nezmění a bude činit 0,8%. Pokud růst spotřebitelských cen bude níže jak v Německu, to ve čtvrtek na zasedání ECB se zvýší pravděpodobnost snížení diskontní sazby. To bude přispívat k poklesu kurzu eura.Jak se očekávalo v předchozím přehledu, Ministerstvo zemědělství Spojených států hlásilo o zvýšení prodejů sójy (Soyb) o 280% ve srovnání s týdnem dříve. Prodeje pšenice (Wheat) snížily o 14%. Všimněme si, že na cenu pšenice měly vliv i další faktory, které jsme pozorovali v předchozích přehledech.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.