Index dolaru vzrostl do dvoutýdenního maxima


27/2/2014
Index dolaru (USDIDX) vzrostl do dvoutýdenního maxima. V předchozím přehledu jsme označovali přitažlivost americké měny v podmínkách zpomalení čínské ekonomiky. Nyní se přidal podobný faktor v Evropě. Kvůli zhoršení politické situace na Ukrajině, evropští investoři začali posuzovat dolar jako „chránící aktivum“. Kromě toho, včerejší údaje o prodejích nových domů za leden ve Spojených státech byly pozitivními navzdory předběžným prognózám. Toto také přispělo k posílnění americké měny. Dnes ve Spojených státech vyjde několik makroekonomických ukazatelů. Základními z nich jsou zboží dlouhodobé spotřeby za leden a nezaměstnanost za týden v 13-30 GMT (0). Podle našeho názoru, předběžné prognózy jsou pozitivními a mohou přispívat dalšímu posílnění amerického dolaru ve Spojených státech. V 15-00 GMT (0) se bude konat vystoupení Hlavy Fedu Janet Yellen. Nejspíše, toto také bude pozitivním.



Dnes vyjde mnoho důležitých makroekonomických ukazatelů v Eurozóně. V 8-55 GMT (0) vyhlásí nezaměstnanost v Německu. V 10-00 GMT (0) vyjde index spotřebitelské důvěry v Eurozóně a v 13-00 GMT (0) — inflace v Německu. Podle našeho názoru, prognózy jsou negativními v tom smyslu, že zvýšují pravděpodobnost zmenšení diskontní sazby ECB. Kurz eura (EURUSD) se může snížit na grafu. V 23-30 GMT (0) se objeví mnoho ekonomických informací v Japonsku. Považujeme, že nejdůležitější je inflace za leden. Očekává se jeho snížení. Toto se může stát faktorem zvýšení peněžní emise Banky Japonska a oslabit jenu (USDJPY).



Příznaky zpomalení čínské ekonomiky a oslabení juanu měly negativní vliv na kurz australského dolaru (AUDUSD). Dodatečným faktorem se staly slabá makroekonomická data, které vyšly dnes v noci v Austrálii. Soukromé investice v 4. čtvrtletí snížily o 5,2%. To není nejdůležitější ukazatel, ale v současné době ten fungoval, jelikož pokles byl maximálním za 4 poslední roky. Kvůli tomu zvýšila pravděpodobnost snížení diskontní sazby v Austrálii. Připomeňme, že další důležité ekonomické ukazatele budou vypuštěny 3-6. března.



Cena na pšenici (Wheat) se korigují dolů a ve středu snižily o 2,5%. To je maximální pokles za měsíc. Investoři se domnívají, že po nedávného zvýšení ceny pšenice, obilí ze Spojených států se může stát méně konkurenceschopným. V tomto týdnu Egypt odmítl koupit 110 tisíc tun americké pšenice. Dodatečným negativem se stalo rozhodnutí Argentiny zvýšit export o 500 tisíc tun. Nejspíše, objem vykoupí Brazílie, která obvykle importuje pšenici ze Severní Ameriky. Dnes v 13-30 GMT (0) Ministerstvo zemědělství Spojených států zveřejní údaje o exportu obilnin a sojy za týden. Ty mohou mít vliv na kotace futures. Podle našeho názoru, předběžná prognoza na export sójy je pozitivním a na obilnin – neutrálním.

Cena zemního plynu (Natgas) pokračovala klesat. Nevylučujeme, že včera k tomuto přispívala likvidace aktuálního futures na newyorské fondové burze (NYMEX). Dnes hlavní pozornost investorů bude upoutána na údaje o zásobách zemního plynu ve Spojených státech za týden. Tyto vyjdou v 15-30 GMT (0) a se mohou zmenšit podle předběžným prognózám. To může podpořit kotace.

Cena mědi (Copper) klesala kvůli obávám investorů zpomalení čínské ekonomiky. Jeho zásoby na šangajské burze zvýšilу do maxima za poslední 9 měsíců. 1. Března vyjde index PMI v Číně, který může mít podstatný vliv na kotace mědi.




Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.