Americký dolar nereaguje na slabé makroekonomické údaje


26/2/2014
V úterý americká makroekonomická data byly slabými. Ale snížení indexu dolaru (USDIDX) bylo krátkodobým. Na základě příznaků zpomalení čínské ekonomiky, juan klesl do tříletého minima k americkému dolaru. Podle prognóz západních bank, růst HDP Číny v roce 2018 se zpomalí do 5,5% z 7,7% v loňském roce. Hrubý dluh čínských nefinančních firem již dosáhl rekordní úrovně 12 bilionů dolarů, což činí 120% HDP. Fondový index Shanghai Composite je o 60% níže předkrizové úrovně roku 2007. Investoři se obávají čínských firem. Díky tomutu se zvýšila poptávka na dolary pro nákup amerických státních dluhopisů, které se v této situaci považují jako „defenzivní aktivum“. Dnes ve Spojených státech v 15-00 GMT (0) oznámí informaci o prodejích nových domů za leden. Předběžná prognóza je negativní, ale se vysvětluje faktorem příliš chladného počasí. Vliv dat na kurz dolaru může být omezeným.Dnes v 9-30 GMT (0) vyjde mnoho makroekonomických ukazatelů ve Velké Británii. Hlavním z nich bude HDP za 4. čtvrtletí. Jeho prognoza je neutrální pro britskou libru (GBPUSD). Patřičně, pokud se neshoduje s realitou, je možná silný pohyb britské libry. V 23-50 GMT (0) se objeví informace o trhu dluhopisů Japonska. Podle našeho názoru, prognózy hovoří ve prospěch malého oslabení jenu (nahoru na grafu USDJPY).Cena zlata (XAUUSD) nastavila 4měsíční maximum. Investoři považuji ho jako „defenzivní aktivum“ při zpomalení temp růstu světového HDP. Zpočátku roku cena zlata stoupala o 12%, ale jeho cena stále mnohem níže maxima roku 2011 $1920 za unci. Mezitím, čistý export z Hongkongu do Číny v lednu se snížil do 89,74 tun z 94,85 tun v prosinci nebo o 5,4%. V tomto týdnu, prémie na zlato v Šanhaji, ve srovnání s jeho cenou v Londýně, zkrátil do $0,5-1 za unci z $11 minulý týden. Nevylučujeme korekci cen dolů.Dnes ráno cena sójy (Soyb) se zlehka snížila po vypuštění několika prognóz. Německá informační agentura Oil World snížila prognózu sklizně sójy v Brazílii do 85 milionů tun. Zároveň vyhodnocuje globální zásoby na konci zemědělské sezóny 2013/14 73,1 milionů tun. To je výše, než 63 milionů tun o rok dříve. Podle názoru Oil World, světová výroba sójy v roce 2014 vzroste o 4,7% do 280 milionů tun. Oficiální Brazilská vládní agentura Conab očekává, že sklizeň sójy v Brazílii v tomto roce bude činit 90 milionů tun. Nevylučujeme korekci cen dolů.

Cena zemního plynu (Natgas) za tři dny klesla o 19%. To se stalo maximálním poklesem téměř za posledních sedm let. Účastníci trhu považují, že poptávka zemního plynu pro topení sníží od počátku jara. Meterologická agentura MDA Weather Services oznámila, že zima na středozápadě a východě Spojených států končí 7. března. Všimněme si, že zásoby zemního plynu ve Spojených státech se nyní nachází na desetiletém minimu 1,44 bilionu krychlových metrů . Jsou níže střední úrovně o 34% za 5 let. Považujeme, že zemní plyn bude držet rostoucí trend po korekci. Podle prognóz, na konci března se stane další snížení zásob asi 1 bilion krychlových metrů. Nabízený objem zemního plynu je nyní o 40% níže loňské úrovně. To může svědčit o přítomnosti značných problémů o těžbě břidlicového plynu ve Spojených státech.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.

Volání