Ve čtvrtek Index dolaru vzrostl díky pozitivním makreokonomickým datům.


21/2/2014
Ve čtvrtek Index dolaru (USDIDX) vzrostl díky pozitivním makreokonomickým datům. Snížil počet nezaměstnaných týdně a inflace v lednu. Ve srovnání s minulým rokem index spotřebitelských cen zvýšil o 1,6%. Je to nížší než úroveň Fedu 2%. Předběžný index výrobní aktivity vypočítaný statistickou firmou Markit, vzrostl do maximální úrovně od května roku 2010 a v únoru činil 56,7 bodů. Nyní investoři považují, že americká ekonomika je stále schopna oživit. Věří, že výrobní index ISM PMI také ukáže dobrý růst. Tento index vyjde 5. března. Dnes ve Spojených státech se objevují data o prodejích domů na sekundárním trhu. Předběžná prognóza, podle našeho názoru, je mírně negativní. Všimněme si, že v pondělí ze Spojených států nebudou důležitá makroekonomická data. Tomto víkendu se bude konat setkání ministrů financí skupiny G20, během kterého budou diskutovat následky poklesu výkupu státních dluhopisů Fedu na vyvinutých trzích. Mezinárodní měnový fond prohlásil, že možná Fed by neměl příliš pospíchat. Považujeme, že pokud Fed zpomalí pokles výkupu, pak americký dolar zeslábne vůci jiným měnám.

Včerejší makroekonomická data z Evropy byly negativními a nesplnily očekávání účastníků trhu Forex. To přispělo oslabení eura (snížení na grafu EURUSD). Index manažerů na výkupy PMI se snížil od své maximální úrovně za 31 měsíců. Někteří účastníci se obávají, že ekonomika Eurozóny může upadnout do deflace. V tomto případě, začne trend postupného oslabení ekonomických ukazatelů.

Jak jsme předpokládali v předchozím přehledu, posílnění japonského jenu (pokles na grafu USDJPY) nemělo další vývoj. Kromě negativních makroekonomických dat z Japonska, k tomuto přispávají očekávání investorů o růst výnosnosti amerických státních dluhopisů. Prodej jenu a nákup US Treasuries se aktivně používají v operacích curry trade. Výnosnost desetiletích amerických státních dluhopisů se zvýšila od začátku února od 2,58% dо 2,75%. Považujeme, že může dojít znatelné oslabení jenu (na grafu je růst) pokud výnosnost vzrůstává dо 3%.

Zlato (Gold) se začalo korigovat dolů po prudkém růstu. Prémie k její londýnské fixaci v Singapuru a Hongkongu se zatím zachovává na úrovních $1,3 a $1,5 na unci patřičně. Přémie v Tokiu snížila od $0,3 do nule. Přední japonské klenotnické firmy očekávají korekci cen na fyzické zlato a značně snížily své zakázky na nákup.

Dnes v 9-30 GMT (0) vyjdou důležitá data na maloobchodní prodeje ve Velké Británii. Podle našeho názoru, předběžná prognoza svědčí ve prospěch oslabení britské libry (GBPUSD). Pokud je to odůvodněno, pak jeho kurz na grafu se může znatelně snížit.

V 13-30 GMT (0) vyjdou neméně důležitá data v Kanadě. Považujeme, že předběžné prognózy jsou mírně negativními pro kanadský dolar. Vzhledem k tomu, že se již značně oslabil (růst na grafu USDCAD) za poslední 3 dní, je těžké řicí zda ukazatele maloobchodních prodejů a inflace budou moci prodloužit tento trend. Mnozí účastníci trhu na to silně spoléhají a očekávají pohyb skoro C$1,15. Podle našeho názoru, o takový významný pohyb příliš brzy hovořit. 5. března se bude konat zasedání Banky Kanady, na kterém orgány mohou sdilět své plány na měnovou politiku a makroekonomické prognózy.

USDCAD, Daily

AUDUSD, Daily

Deutsche Bank nečekaně rozšířil prognozu, ve které se říká o poklesu australského dolaru (AUDUSD) o 20% během dvou let. Podle jeho názoru, výnosnoist desetiletích amerických a australských státních dluhopisů se teměž shodují. To hovoří o tom, že australská měna je silně přehodnocena. Včera tato prognoza přispíval ke snížení "aussi". Dodatečným faktorem se stal pokles cen na železnou rudu v Číně. Austrálie ji aktivně exportuje.

Soyb, Daily

Ministerstvo zemědělství Spojených států ohlásilo, že zvýšení prostorů pro soju (Soyb) bylo o 4% menší, než se očekávalo a činilo 76,5 milionů akrů, Prostory zaseté s kukuřicí (Corn) se snížily o 3% a činily 92 milionů akrů. Je to minimum od 2011/12. Považujeme, že snížení pěstování může podporovat ceny na soju a kukuřici.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.