Kromě rostoucích cen pšenice, kukuřice a sójových bobů, je třeba poznamenat silný růst cen kávy


20/2/2014
Makroekonomické ukazatele ve Spojených státech byly negativními. Počet nových budov v lednu byl minimálním za 3 roky. Investoři snížili prognózy růstu amerického HDP v 1. čtvrtletí do 1,8-1,9%. Nicméně index dolaru (USDIDX) vzrostl díky optimistickým prohlášením zástupců Fedu. Oni potvrdili svůj závazek k plánům dalšího poklesu vykoupení amerických státních dluhopisů, což také předpokládá pokles dolarové emise. Není vyloučeno zvýšení diskontní sazby v aktuálním roce. Dnes ve Spojených státech v 13-30 GMT (0) vyjde inflace na leden. Toto je velmi důležitý ukazatel pro měnový kurz. Podle našeho názoru, předběžné prognózy jsou neutrálními. Pokud údaje nejsou shodné s prognózou, je možná silný pohyb amerického dolaru. Kromě inflace vyjdou také další ukazatele. Více informací lze nalézt v sekci "Ekonomický kalendář".

Dnes v 9-00 a v 15-00 GMT (0) vyjdou makroekonomické ukazatele Eurozóny. Domníváme se, že prognózy jsou mírně pozitnivními a jsou schopny držet kurz eura.

Ve středu australský dolar (AUDUSD) оslabíl (dolů na grafu) kvůli obavě snížení poptávky na surovinu ze strany Číny — základního zahrnaičně obchodního partnera Austrálie. Čínský předběžný index manažerů na výkupy (Markit/HSBC PMI) se snížil do minimální hodnoty za 7 měsíců a v únoru činil 48,3 bodů. Kurz juanu se snížil do minima za 11 týdnů. Konečná hodnota PMI indexu, vypočítávaný bankou HSBC, vyjde 3. března a 1. března v Číně bude vyhlášen oficiální index PMI. Patřičně, do konce února údaje o stavu čínské ekonomiky se objeví pouze jednou. V pondělí vyjde informace o změně cen na nemovitost. Jak již bylo řečeno v předchozích přehledech, do začátku března není očekává makroekonomická data z Austrálie. Pravděpodobně, «aussi» se bude nacházet v neutrálním trendu.Zpomalování ekonomického růstu Číny posílílo (snížení na grafu) kurz japonského jenu (USDJPY). To je považováno za bezpečné aktivum v jihovýchodní Asii. Všimněme si, že v noci vyšly negativní data o zahraničním obchodě Japonska. Ve srovnání s minulým rokem import se zvýšil o 25%. To může omezit potenciál snížení jenu na grafu. Po havárii ve Fukušimě Japonsko uzavřelo část jaderné elektrárny. V důsledku, import nafty za rok vzrostl o 28,1% a import zkapalněného plynu - o 21,4%. Samozřejmě, je to významná zátěž pro japonskou ekonomiku.

V prosinci v Kanadě velkoobchodní prodeje se snížily o 1,4% do minimální úrovně za poslední 6 měsíců. Je to mnohem horší, než se očekávalo. V důsledku došlo k silnému oslabení kanadského dolaru. Na grafu to vypadá jako silný růst kurzu (USDCAD).Nezaměstnanost ve Velké Británii v prosinci navzdory prognózám nečekaně vzrostla do 7,2%. To snížilo pravděpodobnost předčasného zvýšení úrokových sazeb a vedlo k oslabení bristké libry (pokles na grafu GBPUSD). I když to nebyl významný, jelikož většina účastníků trhu Forex považuje, že britská ekonomika zůstává silná. Zítra vyjdou významná data o maloobchodních prodejích na leden.Kromě stoupající v ceně pšenice (Wheat) a sójy (Soyb), je třeba poznamenat silný růst cen kávy (Coffee). Jeho cena vzrostla o 40% za 3. týdny a dosáhla ročního maxima díky obavám snížení sklizně kvůli špatnému počasí v Jižní Americe. Podle pesimistického scénáře, výroba kávy v Brazálii v tomto roce se může snížit o 30%. Je obtížně nazvat přesná čísla před sklizní v květnu. Podobná situace existuje u brazilské sóji. Zemědělci nemohou říct jakým bude objem produkce v tomto roce. Nyní sklizeň sóji v Brazílii se odhaduje na 85-92 milionů tun. Zemědělské agentury pravidelně hlásí své aktualizované odhady. To způsobí kolísání kotací sóji v ramcích vzestupného trendu. Všimněme si také růst kotací kukuřice. (Corn).
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.