Japonská centrální banka nechala bez změny základní parametry své emisní peněžní politiky


18/2/2014
Japonský jen (USDJPY) ukázal oslabení (růst na grafu) poté, co Japonská banka nechala bez změny základní parametry své emisní peněžní politiky. Konkrétně ta potvrdila objem každoročního výkupu japonských státních dluhopisů v rozsahu 60-70 bilion jenů ($600-700 mlrd.) a prodloužil tři speciální kreditní programy pro banky. Je třeba označit, že základní inflace v Japonsku v prosincí činila 1,3% v ročním vyjádření. To znamená Japonská banka se chystala svalovat peněžní emisi. Mezitím, data o HDP za 4. čtvrtletí v pondělí byly slabými. Považujeme, že pokud ostatní ukazatele v tomto týdnu budou také zklamat investory, pak jen může pokračovat své oslabení. V tomto případě na grafu USDJPY stabilní trend potrvá nahoru. Připomeňme, že data o Japonsku vyjdou dnes a zítra v noci, potom jenomn 28. února. Někteří účastníci trhu se domnívají, že jen může obnovit své nedávné maximum.Rezervní banka Austrálie na včerejším zasedání držela diskontní sazbu na úrovni 2,5%. Přitom, se v jeho vyhlášení zdůrazňovalo, že při změně základním bude index spotřebitelských cen. Tento ukazatel vyjde jenom na konci dubna. Zítra v 00-30 GMT (0) budou vyhlášovat údaje o mzdách, které jsou účtovány v prognóze inflace. Nevylučujeme, že poté kurz australského dolaru (AUDUSD) přejde do neutrrálního trendu do konce února.

Člen rada guvernérů ECB Evald Novotny vystoupil proti dalšímu snížení diskontní sazby. To způsobilo k mírnému posilování eura (růst EURUSD na grafu). Základním faktorem pohybu kurzu evropské meny dnes bude německý index ekonomické aktivity ZEW, který vyjde v 10-00 GMT (0). Podle našeho názoru, prognóza je neutrální.Ve Velké Británii v 9-30 GMT (0) vyjdou data o inflaci za leden. Předběžný odhad je neutrální. Pokud to není odůvodněno, možní bude silný pohyb britské libry (GBPUSD).

Zlato (XAUUSD) začal korigovat dolů po prudkém růstu. Považujeme, že k tomuto přispívaly negativní prognózy západních firem a bank. Podle dat Světové rady pro zlato j(World Gold Council), poptávka v minulém roce se snížila o 15% do 3756,1 tun. Díky likvidaci pozic západních investorů na trh obdrželo 881 tun. Kvůli tomu cena kovu se snížila o 32% оd maxima. Fyzické objemy byly koupeny Čínou, Indiía jinými vyvinutými zeměmi. Na začátku aktuálního roku poptávka pro zlato byla maximální od roku 1983. Nicméně, mnoho předních západních bank a firem očekávají snížení cen drahých kovů skoro $1050 za unci.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.