V pátek HDP Eurozóny v 4. čtvrtletí zvýšil více, než se očekávalo


17/2/2014
V pátek index amerického dolaru (USDIDX) snížil kvůli slabým makroekonomickým datům ve Spojených státech a silným v Eurozóně a Číně. Klesání americké průmyslové výroby v lednu bylo maximálním za podlesní 4,5 roků. V tomto týdnu významná makroekonomická informace ze Spojených států se objeví pouze od středy.

V pátek HDP v eurozóně v 4. čtvrtletí zvýšil o 0,5% v ročním vyjádření. To je více, než se očekávalo. Nyní účastníci trhu spoléhají na vyšší tempy v tomto roce. Toto trochu zmenšilo pravděpodobnost dalšího snížení diskontní sazby na řádném zasedání ECB 6. března. Všimněme si, že HDP EU za rok 2013 ve druhém čtení vyjde 5. března. Jak se očekává, již tenkrát ECB oznámí svou ekonomickou prognózu pro aktuální rok. Připomeňme ještě, že podle názoru Eurokomise, HDP Eurozony v roce 2014 vzroste o 1,1%. V tomto týdnu významná makroekonomická data z EU vyjdou v útery a ve čtvrtek.

Dnes v noci byl vyhlášen HDP Japonska za 4. čtvrtletí. Ten byl horší než předběžné předpovědi. Kvůli tomu posilnění jenu (klesání na grafu USDJPY) nebylo tak významným. Účastníci trhu mají obavu o zvýšení objemů peněžní emise. Japonská centrální banka dělá totéž, co FED - tiskne peníze a měsíčně koupí japonské státní dluhopisy. Ostatně, jak jsme již psali, další zmírnění peněžní politiky v Japonsku sotva je možné až do začátku dubna, kdy bude zvýšen daň z prodejů od 5% dо 8%. Nejprve úřadům bude nutné posoudit dopad takového zvýšení na ekonomiku. Bude se to poprvé stávat od roku 1997. Tento týden bude bohatým pro jen. Zítra v 3-30 - 5-00 GMT (0) se bude konat důležitá tisková konference Japonské centrální banky. Ve středu a ve čtvrtek vyjdou makroekonomická data

Australský dolar (AUDUSD) posílil (růst na grafu) díky pozitivní informaci od svého základního zahraničně-obchodního partnera - Číny. Objem nových úvěrů dosáhl maximální úrovně od roku 2010 a činil 1,32 bilionů yuan. Většina účastníků trhu Forex se domnívají, že Rezervní banka Austrálie nebude snížit diskontní sazbu 2,5% do konce roku. Dodatečným pozitivem pro australský dolar se stál výkaz Commodity Futures Trading Commissio CFTC. Čistá krátká pozice na "Aussi" v minulém týdnu klesla o 14,6%. Zítra v 00-30 GMT (0) se bude konat tisková konference Rezervní banky Austrálie. Zvláště významná data z této země o tomto týdnu se neočekávají.Na základě slabých makroekonomických dat ze Spojených států pokračuje růst cen na zlato (XAUUSD). Podle každotýdenního výkazu CFTC, čistá dlouhá pozice na futures na zlato na chicagské burze zvýšila o 17%. Počet kupců vzrostl o 8,8%. Na základě rostoucí ceny zlata se pozoruje silný růst kotací stříbra (XAGUSD). Tyto zvýší již 12 dnů postupně poprvé od roku 1968. Ostatní drahé kovy mají také vysokou poptávku.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.