Ve čtvrtek index US dolaru (USDIDX) snížil kvůli makroekonomickým datům


14/2/2014
Ve čtvrtek index US dolaru (USDIDX) snížil kvůli makroekonomickým datům. Maloobchodní prodeje v lednu nečekaně klesly v lednu více, než se očekávalo.Toto přidala pesimisma některým účastníkům trhu Forex. Domnívají se, že růst HDP v čtvrtém čtvrtletí by mohl činit jenom 2,3%. Vzhledem k tomu, že podle oficiálních předběžných dat americká ekonomika vzrostla o 3,2%. Připomeňme si, že druhé čtení amerického HDP vyjde 28. února. Je třeba poznamenat, že včerejší data o nezaměstnanosti za týden byly rovněž negativními. Nicméně, považuje se, že na vině je špatné počasí. Investoři očekávají, že ve zbývajících dnech února situace na americkém trhu práce může ještě zlepšit. Dnes ve Spojených státech vyjdou makroekonomická data, které by mohly mít vliv na kurz dolaru. V 14-15 GMT (0) oznamují nárůst průmyslové výroby v lednu. Jeho předpověď je pozitivní. V 14-55 GMT (0) vyjde spotřebitelský index Michiganské univerzity za únor. Očekává se, že bude slabým. Vcelku ve Spojených státech dnes data jsou protikladná. Investoři budou brát v úvahu informace z Eurozóny.Еuro (EURUSD) včera posílilo (růst na grafu) díky slabé americké statistice. Dnes investoři budou zaměřeni na HDP EU za čtvrté čtvrtletí, které vyjde v 10-00 GMT (0). Dříve hlava ECB Mario Draghi uvedl, že tato informace může potvrdit oživení evropské ekonomiky. Očekává růst FDP o 0,4%. Nicméně nevylučujeme, že dobrá data mohou pohybovat kurz eura dolů na grafu. Někteří investoři považují, že ECB má zájem o slabé měně pro pokračování hospodářského růstu a může snížit diskontní sazbu na svém zasedání dne 6. března.

Včera britská libra (GBPUSD) vzrostl na tříletého maxima. Kromě slabých amerických a silných britských makroekonomických dat, k tomuto přispívá znatelný rozdíl v dvouletých státních obligacích dvou zemí. Spread se nachází na maximu od poloviny roku 2010, což libru přidává na přitažlivosti. Podle našeho názoru, to může přispět k lokální překoupenosti britské měny. Jakýkoliv makroekonomický negativ je schopen ji strhnout.

Jak se dalo očekávat, pozoruje se dobrý růst cen na pšenici (Wheat) po snížení předpovědí jeho zásob Ministerstva zemědělství Spojených států kvůli příliš chladnému počasí. V tomto týdnu ministerstvo zveřejnilo předpověď exportu pšenice - 626,6 tis. tun. To se shodovalo s očekáváními trhu. Cena sójy (Soyb) zvýšila na očekáváních zvýšené poptávky ze strany Číny. Mezitím, Ministerstvo zemědělství Spojených států předpovídá zvýšení sojových výměrů od 76,5 mln. akrů do 78 mln. V důsledku toho úroda 2014/15 by mohl dosáhnout 3,48 miliardy bušlů. To, podle amerického ministerstva zemědělství přivede k výraznému snížení cen.

Na základě slabých amerických makroekonomických dat prudce snížila cena zlata (XAUUSD) a stříbra (XAGUSD). Investoři vidí to jako bezpečnostní aktiva. Stříbro stoupá v ceně už deset dnů poprvé od března roku 2008. Zlato od začátku roku 2014 stoupalo v ceně o 8,6% a překročilo 1.300 amerických dolarů za unci poprvé za tři měsíce. Mezitím, řada předních západních bank očekávají snížení kotací zlata kolem $1050 za unci ke konci tohoto roku díky pokračujícímu ekonomickému růstu ve Spojených státech a v Evropě. Hlavním požadavkem na drahé kovy se nyní koncentruje v rozvojových zemích, v Číně a Indii.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.