V pátek ve Spojených státech vyšly slabá makroekonomická data


10/2/2014
V pátek ve Spojených státech vyšly slabá makroekonomická data. Přispívaly ke snížení indexu amerického dolaru (USDIDX). Počet zaměstnaných v nezemědělském sektoru za leden se zvýšil o 113 tis. lidí. To je podstatně méně, než se očekávalo (185 tis.), ale ještě více, než v prosinci (75 tis.). Úroveň nezaměstnanosti v lednu se snížila do minima od října roku 2008 - 6,6%, což ale je horší, než předběžné předpovědi. (6,5%). Dříve FED (Federální rezervní systém) vyhlašoval, že po snížení tohoto ukazatele méně 6,5%, bude zkoumat možnost zvýšení diskontní sazby. Někteří investoři se spoléhali, že toto se může stát již na příštím zasedání 18-19. března. Jak vidíme, jejich optimismus ještě není opodstatněné. Ostatně, jelikož v tomto měsíci zasedání Fedu nebude, je ještě šance na zlepšení únorských ukazatelů amerického trhu práce, které vyjdou v počátku března. Dnes nebude makroekonomická data ve Spojených státech. V tomto týdnu nejdůležitější ukazatelé vyjdou ve čtvrtek (maloobchodní prodeje). Zítra se bude konat první vystoupení nové hlavy Fedu Janeta Yellena.

Dnes v noci japonský jen (USDJPY) оslabil (toto vypadá jako růst kurzu na grafu) po východu negativních makroekonomických ukazatelů. Kladné saldo na běžnou operaci za rok 2013 činilo 3,3 bilionu jenů. Toto je minimální hodnota od roku 1985. V prosinci se pozoroval rekordní deficit účtu běžných operací. Podle výsledků minulého roku zvýšení importu činilo 15,4%, a exportu pouze 9%.

V pátek nezaměstnanost v Kanadě za leden se snížila do 7%. Počet zaměstnaných se zvýšil o 29,4 tis. lidí, více než se očekaválo. Toto přispívalo k dalšímu opevnění (snížení na grafu) kanadského dolaru (USDCAD). Data o trhu práce zmenšily pravděpodobnost zmenšení diskontní sazby v Kanadě. Dnes v 13-15 vyjdou data o trhu nemovistosti. Předpověď je zlehka negativní.

V pátek se britská libra (GBPUSD) opevnila (růst na grafu). Pozitivní reakce účastníků trhu Forex způsobila snížení obchodního deficitu v prosinci do 7,72 mlrd.liber, do minimální úrovně od června roku 2012. Je to lepší, než se očekávalo. Zítra brzo ráno vyjdou data British Retail Consortium (BRC) pro různé prodeje v lednu. Nevylučujeme, že táto mohou udržet kurz britské libry na základě předběžných předpovědi.Zlato (XAUUSD) se zdražilo díky zpomalení růstu zaměstnanosti ve Spojených státech. Běžně investoři tato považují jako defenzivní aktivum při jakýmkoliv příznakům zhoršení ekonomiky nejvyspělejších zemí. Podle ročních výsledků se Čína stala největším spotřebitelem zlata ve světě. Podle dat China Gold Association spotřeba vzrostla o 42% ve srovnání s rokem 2012 a činila 1176,4 tun. Dříve se prognózovalo, že v tomto roku poptávka zlata v Číně se může snížit níže než 1000 tun. To se zatím nestalo. Po skončení nového lunárního roku zákazníci se vrátili na trh. Prémium mezi hodnotou zlata v Šanghaji a v Londýně se dnes zvýšil do $12 uncí od $11 v pátek.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.