V útery index dolaru vzrostl


5/2/2014
Index dolaru v útery (USDIDX) mírně vzrostl. Makroekonomické podklady byly relativně špatnými. Silnějšímu zvýšení překazila stabilizace měn vyvinutých států. Turecká lira (USDTRY) posílila o 2%, jihoafrický rand (USDZAR) o 1,7%. Dnes v USA v 13-15 GMT (0) vyjde přehled zaměstnanosti od agentury ADP na leden, který může být negativním. Považujeme, že přehled zaměstnanosti může silně ovlivnit kurz amerického dolaru. Jelikož základní ekonomickou událostí ve Spojených státech amerických v tomto týdnu bude informace o trhu práce na leden (Nonfarm Payrolls). Tato vyjde v pátek. Vědecky přehled ADP je schopen změnit předběžné předpobědi oficiální statistiky.

Včera kurz euro (EURUSD) se skoro nezměnil a zůstává v sestupném trendu. Investoři očekávají výsledky zasedání ECB a banky Anglie, které se budou konat zítra. Většina ekonomů věří, že ECB bude držet diskontní sazbu na úrovni 0,25%. Ale jsou tací, kteří myslí, že ta může být snížena do 0,1%. Inflace v Eurozoně nyní činí 0,7%. ECB považuje, že při takové úrovni se zvýší riziko deflace. Pro stálý vývoj ekonomiky růst spotřebitelských cen musí být 2%. Kromě zvýšení sazby ECB může zvýšit peněžní zásobu pomocí poskytnutí dlouhodobých úvěrů bankám. Dnes v 9-00 GMT (0) v EU a Německu vyjde index manažerů na výkupy v oblasti služeb. V 10-00 GMT (0) prohlásí data pro různé prodeje. Podle našeho názoru, předběžné předpovědi jsou negativními pro euro.Dnes australský dolar (AUDUSD) se zlehka koriguje dolů v očekávání zítřejších makroekonomických podkladů. V 00-30 GMT (0) vyjde obchodní bilance a maloobchodní prodeje na prosinec. Považujeme, že předběžné předpovědi jsou negativními. Zcela účastníci trhu Forex věří, že včerejší růst "Aussi" byl kvůli zavření "krátkých pozic" po prohlášení Rezervní banky Austrálie. Budou sledovat makroekonomické úkazatele.

Včera ve Velké Británii vyšel silný index manažerů na výkupy ve výstavbě na leden. Jeho růst do 64,6 bodů do 62,1 bodů byl maximálním od září roku 2007. Rozmístění státních dluhopisů proběhlo dobře. Poptávka půlkrát přesáhl nabídku. Nicméně posílnění (růst na grafu) britské libry (GBPUSD) bylo bezvýznamným. Investoři očekávají data na inflaci příští týden, která budou mít vliv na řešení o zvýšení diskontní sazby. Dnes v 9-30 GMT (0) vyjde index manažerů na výkupy v oblasti služeb. Předpověď je zlehka pozitivní.

Kanadský dolar (USDCAD) posílil (snížení na grafu) jak jsme předpokládali v předchozím přehledu. Dnes v 13-30 GMT (0) vyjdou data o trhu nemovitosti na prosinec. Ty mohou přispět k pokračování včerejší sestupné tendence pokud se shodují či budou lepší než předpovědi.

V útery denní růst cen na pšenici byl maximálním (WHEAT) o 3,7% během posledních deseti měsíců. Jak jsme předpokládali v předchozích přehledech, investoři vyhrávají riziko zmenšení z důvodu extrémně chladného počasí ve Spojených státech. Ministerstvo zemědělství USA snížilo předpověď výnosnosti zimních pšenic v Kansasu do 35% od 58% v prosinci.

Ceny na zemní plyn v USA (NATGAS) mají silná kolísání, ale zatím zůstávají v rostoucím trendu. Burza Chicago (CME Group) zvýšila marži pro futures do maximální úrovně od října roku 2009. Jak už jsme oznámili v předchozích přehledech, zemní plyn v USA nyní stojí $175 za tisíc krychlových metrů. V Evropě jeho hodnota je dvakrát vyšší a v Asii je čtyřikrát dražší. Při zkrácení výroby břidlicového plynu v USA cena kontraktu (NATGAS) má značný potenciál pro růst nespojený s povětrnostními podmínkami v Americe. Dodatečným faktorem možného zvýšení ceny plynu je předpovědi zvýšení jeho použití jako dopravní palivo ve světě od 5 mlrd. krychl. metrů v roce 2012 do 160 krychl. metrů v roce 2030.
Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.