IFC Markets Forex Broker

Vzor výpočtu Swap

Vzor výpočtu SWAP je uveden pro operaci na měnový pár AUDUSD objemem 1 lot (100 000 AUD) s aktuálním výměnným kurzem 0.9200.

Při otevření dlouhé/krátké pozice se provádí nákup/prodej podkladové měny a zpětná operace s ekvivalentní sumou v kotační měně. V případě přenosu na zítra otevřené pozice s párem AUDUSD v IFC Markets se používají jednodenní sazby Libor/Libid pro americký dolar a sazby deponování/výpůjčky overnight pro austrálský dolar (Australian Dollar Overnight Deposit/Lending Rate).

Libor/Libid – vážené průměrné sazby pro mezibankovní kreditování/deponování prostředků, denně fixními Britskou bankovní asociací. Od května 2013 sazby se denně počítají pro 5 předních světových měn, včetně CHF, EUR, GBP, JPY, USD, pro různé termíny operací.

Australian Dollar Overnight Lending/Deposit Rate je sazbou pro mezibankovní kreditování/deponování prostředků v Austrálii uvázaná k účelové sazbě pro transakce overnight Rezervní banky Austrálie.

V 22. červenci 2013 hodnoty úrokových sazeb byly následujícími:

  • výpůjčka austrálských dolarů: 2.70%
  • deponování austrálských dolarů: 2.50%
  • výpůjčka amerických dolarů: 0.12%
  • deponování amerických dolarů: 0.00%

Dlouhá pozice

Otevřením dlouhou pozici a přenosem jí na příští den, klient získává 2.50% ročních úroků z nákupu 100 000 austrálských dolarů, což činí 2500 AUD ročně či 6.94 AUD (6.38 USD) za den. Přitom, za výpůjčku amerických dolarů (dle aktuálního kurzu 100 000 AUD se rovnají 92 000 USD)klient musí zaplatit 0.12% ročních úroků, což činí 110.4 USD ročně či 0.31 USD za den. Započtení vzájemných závazků vede ke kladnému rozdílu pro klienta ve výši 6.1 USD, což v přepočtu na Swap-body činí 0.61 (bod- čtvrtý znak po čárce).

Krátká pozice

Při otevření krátké pozice, klient musí vyplatit 2.70% ročních úroků za výpůjčku 100 000 austrálských dolarů, což činí 2700 AUD ročně či 7.5 AUD (6.9 USD) za den. Přitom, kupujíc americké dolary (dle aktuálního kurzu 100 000 AUD se rovnají 92 000 USD) klient nezískává odměnu v souvislosti s velmi blízkou k nule aktuální sazbou USD Libid. V důsledku započtení závazků vede k zápornému rozdílu pro klienta ve výši 6.9 USD, což v přepočtu na Swap-body činí 0.69 (bod- čtvrtý znak po čárce).

Mnoha firmy v praxi, pokud dokonce používají (nejvýhodnější pro klienta) mezibankovní jednodenní úrokové sazby, velmi často se vzdalují od jejich původních hodnot se přidáním k nim vlastní zájem, rozměr kterého se může lišit od hodnoty sazby. V důsledku podmínky pro Swap operace pro klienta se dělají ještě hůře s narušením reálné parity trhu. Nemohli jsme najít méně vhodné pro klienty ve srovnání s IFC Markets, podmínky přenosu pozice nabízené některými firmami.

Navrátem ke vzoru s párem AUDUSD, u jedné z těchto firem ve stejný obchodní den hodnoty Swap byly stanoveny na úrovní 0.34 bodů pro dlouhé pozice a -1.5 bodů pro krátké pozice. Pokud srovnat s naším vzorem, podmínky pro klienta se dělají ještě hůře více než 2krát! Jetliže pozice zůstává otevřenou během dlouhé periody, rozdíl mezi podmínkami Swap se stává zřejmým. Předpokládejme, že operace na přenos pozice se provádí během měsíce 30 krát. V tomto případě klient IFC Markets dostal by celkový přírůstek ve výši 183 USD pro dlouhou pozici (100 000 AUD), a pro krátkou pozici dostal by celkové odepsání ve výši 207 USD (při podmínkám neměnnosti sazeb a výměnného kurzu).