DAX Index


DAX (Deutscher Aktienindex) — je nejdůležitější akciový index v Německu. Index je počítán jako vážený průměr cen akcií 30 největších akciových společností Německa (přitom kapitalizace je vypočtena pouze pro akcie, které jsou ve volném obratu). Index bere v úvahu také vyplacené dividendy. Takže, index odráží celkový příjem vlastníků akcií.

DAX byl vytvořen 1. července roku 1988 a je vypočten společností Deutsche Boerse AG. Bodem počítání indexu DAX je 30.12.1987 – v tomto okamžiku hodnota indexu je 1000. Akcie, které jsou zahrnuty v indexu, zajišťují' 80% burzovního obratu a odráží celkový stav německého akciového trhu.

Při výpočtu DAX 9:00-17:30 (SEČ) jsou použity ceny akcií v elektronické burze XETRA a večer 17:30-20:00 – ceny na francouzské burze.

V indexu DAX jsou ceny akcií takových společností, jako jsou BMW, Bayer, MAN, Volkswagen, Siemens, Deutsche Bank, Lufthansa, Deutsche Boerse, Daimler, DT. Telekom, E.ON, Allianz SE VNA, BASF a další. V indexu každá společnost má vlastní váhu.

Dodatečně jsou vypočteny ještě několik desítek specializovaných indexů DAX. Nejpopulárnější z nich je TecDAX – index společností ze segmentu vysokých technologií počítáné na základě kotací nejlikvidnějších akcií firem sektoru vysokých technologií.

Index DAX slouží jako základem pro futures (FDAX) a optiony (ODAX). Tyto derivativy nabízí elektronická burza specializovaná na obchody s finanční deriváty a opcemi (Eurex).

V IFC Markets obchodníci mají možnost obchodovat akciovým indexem DE30 z 30 německých společností. Tento index je syntetický kontinuální (bez data expirace) instrument.

Portfolio Trading
Vytvořte neomezený počet obchodních instrumentů
Inovativní
produkt od IFCM
Dozvědět se více
Volání