Růst US a Euro ukazatelů


V pondělí kotace amerických akciových burz ukončily zasedání v plusu. Akciový index S&P 500 vzrostl o 0,9%, k čemu především příspěli akcie odvětví informačních komunikačních technologií. Evropské trhy se také rostly. Účastníci trhu na plány nákupu čínského operatoru mobilní sítě Base pozitivně reagovali. Akciový index FTSEurofirst 300 se pohyboval směrem nahoru o 0.8%. Futures na ropu značky WTI v pondělí zdražily po nečekaném snížení rezervních požadavků čínskou centrální bankou o 1%.

V úterý ceny na zlato byly opraveny směrem nahoru a zavřely nad 1200 US dolarů. Problém řeckého dluhu a politická nápětí na blízkém východě zvýšil poptávku. Ropa zlevnila na pozadí zpráv o přerušených leteckých úderech Saúdské Arábie do Jemenu. Ve středu japonský Nikkei vzrostl o 0,3%, jelikož investoři pokračovali přidat do svých portfolií akcie společností s velkou kapitalizací. Kotace na evropských trzích ve středu uzavřely v červené zóně na pozadí řeckého problému a slabé korporativní zprávě. Akciový index Stoxx Europe 600 klesl o 0,03%. Ve čtvrtek americké akciové indexy vzrostly na pozadí výrazného oslabení dolaru. Vysoce technologický Nasdaq stanovil historické maximum. To se stalo díky pozitivní čtvrtletní zprávě Google, Microsoft, Amazon.com a dalším americkým společnostem. Týdenní snížení cen kukuřice může být nejvyšším během 3 měsíce.

Účastníci trhu se obávají poklesu poptávky na pozadí vznícení ptačí chřipky ve Spojených státech. Sója zdražila podruhé za sebou týden díky stávce řidičů nákladních vozidel v Brazílii. V pátek pokračoval růst kotací amerických akcií při současnému oslabení US dolaru. Objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby v březnu překonaly odhady a vzrostly o 4%. Dle názoru účastníků trhu toto snižuje pravděpodobnost předčasného zvýšení sazby Fedu, což má negativní vliv na kurz US měny a pozitivní na akciové indexy. Index S&P 500 stanovil nové historické maximum.

Viz také: