Vystoupení hlavy Fedu ve čtvrtek může ovlivnit kurz dolaru


Minulý týden index US dolaru vzrostl v neutrálním trendu. Investoři očekávají další vysvětlení Fedu ohledně případného zpřísnění měnové politiky а také nových makroekonomických dat o stavu US ekonomiky. Ale vraťme se od globálních trendů k událostem minulého týdne. V úterý euro kleslo vůci US dolaru poté co bylo známo, že ECB posuzuje příležitost zahajení výkoupení firemních dluhopisů jenom v prosinci. Účastníci trhu očekávali, že k tomu dojde mnohem dříve. Negativním faktorem je to, že několik evropských bank neprošly zátěžový test od ECB.

Ve středu inflace ve Spojených státech za září mírně překonala odhady — pouze o 0,1% a činila 0,7% v ročním vyjádření. To bylo dost, aby se zvýšily výnosy amerických dluhopisů. Investoři začali je kupovat, a US dolar pokračoval v posilování. Připomeňme si, že Fed se domnívá, že inflace je normální dokud je vyšší než 2%.

Ve čtvrtek index dolaru pokračoval v růstu díky dobrým ekonomickým ukazatelům ve Spojených státech. Jako je předbíhající indikátor, který vzrostl v září. Ovšem, všechny tyto informace nestačilo pro pokračování Rally dolaru, a jeho index klesl v pátek a v pondělí na pozadí malého posílení eura. 25 evropských bank neprošly zátěžový test ECB ze 130 testovaných bank. Nicméně, investoři se rozhodli, že to není tak špatné.

Věříme, že informace o stavu US ekonomiky, která bude zveřejněna tento týden bude velmi důležitou na trhu Forex. V úterý budou zveřejněny data o objednávky dlouhodobé spotřeby v září a index spotřebitelské důvěry v říjnu. Ve středu se bude konat zasedání Fedu USA, během kterého dokončí třetí krok programu kvantitativního uvolňování QE3. Ve čtvrtek bude zveřejněn HDP ve Spojených státech za třetí čtvrtletí a bude se konat vystoupení hlavy Fedu Janet Yellenové. V pátek budou vyhlášeny méně důležitá data, která mohou ovlivnit kurz dolaru: osobní výdaje a příjmy, indexy Chakago a Michiganské univerzity. Domníváme se, že odhady US statistiky jsou pozitivními.

Ale k oživení růstu US dolaru se vyžaduje alespoň pozitivní projev hlavy Fedu. Nejdůležitějším dnem v týdnu bude čtvrtek.

Pokud jde o euru, domníváme se, že prohlášení ECB ve věci vykoupení dluhopisů bude mít vliv na jeho dynamiku. Ve čtvrtek a v pátek v eurozóně vyjdou důležité makroekonomické ukazatele včetně inflace a nezaměstnanosti, ale jejích odhad je neutrálním. Proto investoři s největší pravděpodobností se zaměří na informace z USA.

Viz také:
 
Volání