Cena ropy: zhroucení po řešení Saúdské Arábie


V pondělí americké trhy uzavřely v malém minuse. Klesající kotace akcií energetických firem ovlivnily pokles akciových indexů. Investoři se zbavovali akcií energetických a komoditních společností na pozadí poklesu cen ropy. Ceny ropy klesly na pozadí slabé světové poptávky, posílení dolaru a obav, že Saúdská Arábie opět může snížit ceny. Nečekané řešení přijaté Saúdskou Arábií ohledně poklesu cen ropy pro USA v úterý vedlo k velkému zhroucení cen. Akciový index S&P 500 klesl na 5,71 bodu, nebo o 0,3%.
Evropské akciové trhy na konci obchodní seance v úterý uzavřely v minuse. Snížená ekonomická prognóza v eurozóně od Evropské komise nepřispěla k posílení investorských optimismů. Ve středu ve Spojených státech byly zveřejněny pozitivní údaje o zaměstnanosti v říjnu od agentury ADP. Vývoj počtu pracovních míst byl nejvyšším od června a překonal odhady. US index S&P 500 a Dow aktualizovaly historická maxima. Kurz eura roste k očekávání příštího zasedání ECB a tiskové konference jeho hlavy Mario Draghi. Evropské akciové indexy vzrostly mnohém méně než americké. Na pozadí posílení US dolaru a zpomalení růstu v Číně, pokračoval pokles kotací komoditních futures kontraktů na plodiny, drahé kovy a kávu s kakaem.
Ve čtvrtek na světových akciových trzích pokračoval růst kotací. US indexy S&P pětset a Dow znovu aktualizovaly historická maxima. Index US dolaru pokračoval svůj růst. Index Stoxx Europe šest set aktualizoval pětitýdenní maximum. Investoři považují, že část dodatečné likvidity z emise eura může upadnout na akciový trh. V pátek dolar pokračoval v poklesu po zveřejnění údajů o zaměstnanosti v USA. Ukazatelé byly nižší než odhady. Jak oznámilo Ministerstvo práce v USA, počet pracovních míst v říjnu vzrostl o 214 000 tisíc. US dolar oslabil vůci jenu. Správce centrální banky v Japonsku oznámil, že uvolnění měnové politiky jde ve prospěch ekonomiky a realizuje očekáváný učinek.
Jednou z klíčových událostí tohoto týdne je zveřejnění žádostí o zaměstnanosti v USA. Očekává se růst ukazatele nejméně o 3%. Investorské nálady potvrzují zpomalení procesů obnovy v US ekonomice. Pokud skutečná hodnota bude vyšší než předpokládáná úrověn, je třeba očekávat oslabení dolaru vůci ostatním nejlikvidnějším měnám a také dočasné zpomalení růstu dalších akciových indexů USA. Viz také: