Hlavní události na měnovém trhu se očekávají na konci týdne


Minulý týden index US dolaru pokračoval v růstu. Jak se očekávalo, Fed ve středu dokončila třetí fázi své politiky kvantitativního uvolňování. To znamená, že ta přestala tisk nových dolarů. Kromě toho, v konečném prohlášení Fedu bylo zaznamenáno, že americká ekonomika je na cestě k oživení. Ve čtvrtek světový měnový trh dostal další část dobrých zpráv. HDP ve Spojených státech ve třetím čtvrtletí vzrostl o 3,5% v ročním vyjadření. To je výrazně vyšši než očekávaný růst o 3%. Dle našeho názoru, hlavní příčinou tohoto nárůstu byl pokles dovozu, a v důsledku klesl zahraničně-obchodní deficit.

Těžba břidlicových uhlovodíků v USA prudce vzrostla, což vedlo ke snížení nákupů tradiční ropy na světovém trhu. Poznamenejme, že cena amerického zemního plynu je téměř třikrát nižší než v Evropě a pětkrát méně než v Japonsku. To snižuje náklady na americkou ekonomiku. Pozitivní trendy v zahraničním obchodě přidaly růst o 1,3%. To znamená, že zhoršení politické situace v Sýrii, Iráku a na Ukrajině je také dobře pro americkou ekonomiku. V současné době většina investorů očekává, že růst HDP USA za celý rok bude činit od 2,5% až do 3%, a první zvýšení úrokových sazeb Fedu může se konat v říjnu 2015.

V pátek US statistika, dle našeho názoru, byla neutrální, ale dolar stále zdražuje. Poznamenejme, že na pozadí pozitivních ekonomických dat z USA ekonomická informace z eurozóny vypadala slabou. Evropská centrální banka tak i nezveřejnila své plány uvolňování peněžní politiky. Kromě toho inflace v evropské unii v řijnu klesla, což zvyšuje riziko deflace a v aktuálních podmínkách oslabuje euro.

Tento týden hlavní makroekonomická informace se objeví na konci. Ve čtvrtek se bude konat další zasedání ECB a co je nejdůležitější - následná tisková konference jeho hlavy Mario Draghi. Investoři doufají, že on přece jen odhalí plány svého oddělení - výkup bankovních dluhopisů. V pátek budou zveřejněny údaje o trhu práce, a také očekávají se vystoupení zástupců Fedu USA, včetně hlavy Janet Yellen. Předběžné odhady, dle našeho názoru jsou dobrými pro dolar.

Viz také: