Index dolaru - znovu růst?Minulý týden index US dolaru vyšel z neutrálního rozsahu a prokázal působivý růst. Ten začal ve středu po zveřejnění kladné zprávy o americkém trhu práce od nezávislé agentury ADP. Další den index dolaru pokračoval růst navzdory slabým údajům o průmyslových objednávkách a týdenní nezaměstnanosti. Investoři ingorovali tyto informace. Měli především zájem o měsíční ukazatele trhu práce. Jelikož Fed při rozhodování o změně diskontní sazby bere je v úvahu.

Smiley face


Oficiální zpráva, publikovaná v pátek, potvrdila nejoptimističtější očekávání investorů. Počet pracovních míst v nezemědělském sektoru v únoru překročil odhady a zvýšil se do 295 tisíc. Nezaměstnanost v USA klesla na nejnižší úroveň od kvtěna 2008 a činila 5,5%. Fed se domnívá, že taková úroveň vyhovuje „plné zaměstnanosti“, a nižší ukazatele budou moci ekonomiku poškodit. Jelikož mohou způsobit nedostatek pracovní síly. Poznamenejme, že počet Američanů hledajících práci v průběhu 27 týdnů a více dosáhl minima během 6 let, což potvrzuje kvalitatitní zlepšení na trhu práce v USA. Nyní většina investorů očekává zvýšení sazby na zasedání Fedu v červnu.

Na základě jasných příznaků oživení v USA, ekonomické ukazatelé v eurozóně vypadaly „mdlé“. To přispělo k pokračování pádu eura. Stále mírný růst ukazuje pouze německá ekonomika. Minulý týden vyšlo najevo, že tam se zvýšily maloobchodní tržby a průmyslová výroba. HDP v celé eurozóně ve čtvrtém čtvrtletí se nezměnil oproti předchozímu čtvrtletí. Snížení nezaměstnanosti v lednu nebyla značným – od 11,4% do 11,2%.

Smiley face


Tento týden nejvýznamnější data v USA budou ve čtvrtek: maloobchodní tržby, výrobní zásoby, vývozní a dovozní ceny a týdenní nezaměstnanost. V pátek bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity a ceny výrobců. Jejích odhady dle našeho názoru, jsou kladnými pro dolar. Klíčovou událostí v eurozóně bude začátek odkupu státních dluhopisů v pondělí prováděný v rámci programu kvantitativního uvolňování. Tento program bude probíhat do září 2016 nebo pokud inflace v eurozóně se nedosáhne 2%. Euro patřičně může reagovat na index spotřebitelských cen v Německu, který vyjde ve čtvrtek. Ve středu se bude konat vystoupení hlavy ECB Mario Draghi, které je také schopen ovlivnit trh.
Viz také: