Index US dolaru - zkuste hádat, kam půjde ?


Minulý týden index US dolaru vzrostl v rámci neutrálního trendu pokračující již tři týdny v kuse. Zvláště důležité makroekonomické údaje nebyly. Inflace v říjnu byla v normálních mezích. US trh s bydlením vykázal mírné oživení na pozadí nízké nezaměstnanosti a nízkých hypotečních sazeb. Hlavní nárůst indexu dolaru se stal v pátek při absenci významných statistik z USA. Účastníci trhu reagovali na prohlášení hlavy ECB Mario Draghi o nutnosti začít stimulaci evropské ekonomiky kvůli hrozbě deflace.
Toto předpokládá emisi eura podle vzoru nedávno uzavřené politiky kvantitativního uvolňování Fedu USA. Na základě očekávání takové emise kurz jediné evropské měny výrazně poklesl proti dolaru v poslední den minulého týdne. Kromě toho silnou podporu na dolar měla dolní komora japonského parlamentu a také snížení úrokových sazeb čínskou bankou. Tyto dvě události se konaly v pátek.
Tento týden pro americké účastníky trhu bude krátkým kvůli svátku dne díkůvzdání, který bude ve čtvrtek. V úterý HDP za třetí kvartál může být revidován směrem dolů ve druhém čtení. Sotva to bude mít silný negativní vliv na trhy, jelikož pokles se očekává mírným. Současně vyjde index spotřebitelské důvěry v listopadu. Odhad byl pozitivním. Ve středu vyjdou několik amerických ekonomických ukazatelů, včetně objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Očekává se, že jejich pokles bude menší, než v září. Budou také zveřejněny údaje o trhu nemovitosti a týdenní nezaměstnanost. Jejích odhady, dle našeho názoru, jsou pozitivními.
Tento týden nevylučujeme vysokou volatilitu na trhu Forex. Jelikož dvě důležité události se budou konat na konci týdne a mohou ovlivnit kurz dolaru vůci euru a jenu. V pátek v eurozóně vyjdou údaje o inflaci v listopadu. Po nedávnému prohlášení Mario Draghi o hrozbě inflace, investoři nevylučují, že tyto se mohou stát „spoušťi“ pro začátek uvolňování peněžní politiky ECB. V Japonsku ve čtvrtek vyjde ekonomická informace, a v pátek se očekává tiskové konference premiéra Sinzo Abe během niž on může vyjádřit svůj ekonomický program. Viz také: