Klíčová data pro kurz amerického dolaru se očekávají v pátek


Minulý týden americký dolar pokračoval v posílování vůci dalším světovým měnám. V pondělí jeho index otevřel gapem nahoru. Investoři pozitivně reagovali na úspěšné dodání ruské humanitární pomoci na Ukrajině. To částečně normalizuje politickou situaci. Dalším faktorem růstu byly slabé ukazatele německé ekonomiky (IFO).

Tyto oslabily euro a posílily americkou měnu. Ve zbytku týdne index dolaru byl v neutrálním trendu. Pozitivní americká data vyšly v úterý a ve čtvrtek, což i podporovalo index na vysoké úrovni a ten byl schopen dokonce během 13 měsíců aktualizovat maximum. Takže v úterý objednávky zboží dlouhodobé spotřeby na červenec vzrostly na 22,6%. Proto banka Morgan Stanley zvýšila svůj odhad růstu HDP v USA za třetí kvartál o 0,5% až do 3,5% v ročním vyjýdření, a banka Barclays o 0,3% až do 2,7%. Index spotřebitelské důvěry v srpnu vzrostl na maximum od řijna 2007a činil 92,4 bodů. Ve čtvrtek HDP za druhý kvartál byl revidován směrem vzhůru od 4% do 4,2%.

Je to nejvyšší nárůst od třetího kvartálu 2013. Počet nových nezaměstnaných ve Spojených státech snížil druhý týden v řadě zatímco se očekával růst. Počet nedokončených transakcí s rezidenční nemovitostí v červenci během 11 měsíců vzrostl o 3,3%. Tento týden ve Spojených státech nejdůležitější ekonomická data vyjdou v pátek. To jsou počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru a nezaměstnanost v srpnu. Dle našeho názoru, jejich předběžný odhad je pozitivním pro americký dolar. Ve zbytku týdne vyjde také ekonomická informace. V úterý bude zveřejněn výrobní index ISM, ve středu průmyslové objednávky, ve čtvrtek obchodní bilance, data z trhu práce na týden a změna v zaměstnanosti. V eurozóně klíčovým dnem bude čtvrtek, kdy se bude konat další zasedání ECB. Budou vyhlášeny některé parametry uvolňování peněžní politiky.

Teoreticky, to může přispět k dalšímu oslabení eura. Pokud jde o významné události dalších měn, poznamenejme zasedání australské centrální banky a data o HDP v úterý, zasedání kanadské banky ve středu a britské banky ve čtvrtek. V pátek vyjdou data z kanadského trhu práce. Viz také: